- rozmowa z Robertem Korą wcześniej studentem Uczelni, a obecnie wykładowcą Wyższej Szkoły Finansów i Prawa w Bielsku-Białej - kierunek Bezpieczeństwo wewnętrzne

E.G. Panie Robercie od wielu lat jest Pan związany z naszą Uczelnią, rozpoczął Pan studia licencjackie, później magisterskie uzupełniające. Jak wspomina Pan lata studenckie? R.K. Przede wszystkim muszę zaznaczyć, że czas spędzony w uczelni pozwolił mi na podniesienie swoich kwalifikacji oraz poznanie szerokiej kadry profesorskiej, co było nieocenionym doświadczeniem. Bywały pięknie słoneczne dni, za oknami padał śnieg, znajomi „szusowali” na stokach narciarskich a ja po całym tygodniu pracy, w sobotę i niedzielę w uczelni – czy warto było poświęcić ten czas? Odpowiedź jest jedna – WARTO.

Jak wspomniałem wcześniej nie tylko nowa wiedza w zakresie studiów ale bardzo dobry kontakt z wykładowcami, którzy poprzez swoje doświadczenie, nie tylko naukowe ale praktyczne w różnych obszarach aktywności swojego życia społecznego i politycznego i przekaz tych doświadczeń sprawiał, że nie było żal sobót i niedziel spędzonych w uczelni; zresztą na narty zawsze jest czas. Formuła zajęć powodowała, że godziny na wykładach szybko mijały, czasami nawet zbyt szybko. Poza wykładowcami bardzo miło wspominam moich kolegów i koleżanki ze studiów; większość z nich pracowała w tygodniu dlatego „ogromny szacun” dla wszystkich którzy podejmują się takich wyzwań, poświęcając swój czas. Zapewne zaprocentuje to kiedyś i pomoże w życiu codziennym a niejednokrotnie w uzyskaniu nowej pracy.

E.G. Co wpłynęło na podjęcie decyzji o rozpoczęciu kształcenia jeszcze na studiach podyplomowych?
R.K. Decyzje staram się podejmować szybko. Rzecz jasna, są to decyzje przemyślane. Nie ukrywam też, że dobra rada pracowników uczelni skłoniła mnie do podjęcia się tego wyzwania. Z perspektywy czasu widzę sens i bardzo dziękuję im za to. Przede wszystkim ciekawa tematyka której osobiście nie znałem. Tajemniczy dla żołnierza kierunek „Mechanizmy strefy euro” był jak przeciwnik oddalony o 1000 km; wiem że jest ale nic o nim nie wiem . Także studia podyplomowe były zasadniczym motywem poznania systemu strefy euro. I tutaj znowuż muszę podkreślić ciekawe zajęcia z równie ciekawymi wykładowcami.

E.G. Jest Pan cały czas aktywny zawodowo jako żołnierz Jednostki Wojskowej Nill w Krakowie. Czy mógłby nam Pan powiedzieć na czym polega praca w takiej Jednostce?
R.K. Mogę powiedzieć jedynie ogólnie ze względu na charakter jednostki w której służę. Moja służba w JW aktualnie polega na szkoleniu w zakresie strzelania oraz opracowywania dokumentów z tym związanych np. programów czy zbiorów szkolenia w tym zakresie, jak również, co jest zresztą moim wielkim hobby, narciarstwie a zasadniczo skitu Turingiem. Jest to sposób przemieszczania żołnierzy w warunkach zimowych. Tak oto pokrótce i ogólnikowo staram się przekazywać swoją wiedzę i doświadczenie.

E.G. Po zakończonych studiach rozpoczął Pan pracę jako wykładowca WSFiP. Z czego wynikała taka decyzja?
R.K. Szkoleniem zajmuję się od wielu lat, co prawda studenci nie stoją w dwu szeregu z bronią na ramieniu wykonując posłusznie komendy, ale wiem że przekazywanie wiedzy jest moją pasją. W swoim życiu staram się kierować kilkoma zasadami: to jest szacunek, pokora, honor i służba Ojczyźnie. Wiedziałem że możliwość pracy na uczelni pozwoli mi na kontakt z młodzieżą a co za tym idzie lata spędzone w wojsku, na misjach pokojowych czy stabilizacyjnych jako bezpośredni uczestnik zwalczania terroryzmu, oraz doświadczenie zdobyte w swojej działalności prywatnej, pozwoli mi na ciekawe prowadzenie zajęć. Tym bardziej, że są one na kierunku którym zajmuję się od 26 lat, czyli na kierunku bezpieczeństwo.

E.G. Przedmiot, który Pan wykłada to „Zwalczanie terroryzmu”. Jaką wiedzę mogą uzyskać studenci podczas zajęć?
R.K. Tematyka „Zwalczanie terroryzmu” niestety jest w dniu dzisiejszym jednym z ważniejszych o ile nie najważniejszym problemem współczesnego świata. Staram się przekazać wiedzę teoretyczną podpartą aktualnie obowiązującego literą prawa; jednakże jest to zaledwie wstęp do zajęć. Moim zdaniem najciekawszym elementem jest prowadzenie ćwiczeń, gdzie staram się przekazać w jaki sposób zwalcza się terroryzm na całym świecie, a co za tym idzie i w Polsce. Wiem, że najciekawszymi elementami są moje zdobyte doświadczenia na misjach, w Iraku i Afganistanie. Staram się nauczyć studentów jak należy zachować się na wypadek ataku terrorystycznego, organizuję zajęcia praktyczne oparte na podstawowej taktyce zachowania się na wypadek ataku oraz z tzw. czerwonej taktyki czyli udzielania pomocy medycznej w trakcie trwania np. takiego ataku. Reasumują studenci posiadają nie tyko wiedzę teoretyczną ale i potrafią zadziałać w praktyce. Oczywiście takie techniki należałoby ćwiczyć cyklicznie aby uniknąć paniki i chaosu a co za tym idzie wyjść cało z takiej opresji.

E.G. Jak się Pan odnalazł w roli wykładowcy Uczelni? Czy sytuacja kiedy stanął Pan po drugiej stronie biurka była stresująca?
R.K. Jak wspomniałem wcześniej szkoleniem zajmuję się od wielu lat. Stąd poligony zamieniłem na sale wykładowe. Nie ma błota, kurzu i okopów a umiejętność przekazywania wiadomości, wiedzy jest tutaj zasadniczo inna. Na moje szczęście miałem tą przyjemność w trakcie studiów obserwowania, uczenia się i wyciągania najlepszych wzorców od moich wykładowców. Szczególnie muszę tutaj podziękować Panu dr Ryszardowi Bęłdzikowskiemu oraz Panu dr Jarosławowi Storczyńskiemu, którzy zawsze służyli mi dobrą radą i pomocą.

E.G. Jakie są Pana plany zawodowe na przyszłość?
R.K. Dziś mam jeszcze zaszczyt nosić mundur WP w elitarnej jednostce, jak wspomniałem to już 26 lat. Powoli przychodzi czas na pożegnanie z mundurem ale nie ze szkoleniem i nauczaniem. Bycie wykładowcą czy zajmowanie się szkoleniem w zakresie mojej wiedzy i umiejętności nie jest dla mnie tylko pracą ale przede wszystkim dalszą służbą poprzez wychowanie. Mam wrażenie, że dzisiejsza młodzież jest szeroko zainteresowana Siłami Zbrojnymi a co za tym idzie bezpieczeństwem, walką z terroryzmem, działaniami w ramach NATO. Chciałbym poświęcić swój czas na kształtowanie umysłów i mentalności młodzieży – studentów w wartościach, które mi zawsze przyświecały i przekazać im to, czego sam się nauczyłem.

EG. Życzymy wielu sukcesów w przyszłości.

Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Kontakt

BIP

ul. Tańskiego 5
43-382 Bielsko-Biała 
tel. +48 (33) 829 72 12 (sekretariat)
fax. +48 (33) 829 72 21 (sekretariat)

Elektroniczna Skrzynka Podawcza: /wsfip_bb/SkrytkaESP

Anonimowa ankieta oceny
publicznego dostępu do informacji

IOD Ryszard Tomanik
tel. +48338297243

Polityka "Cookies"

Opracowanie strony internetowej:
Bartłomiej Żywczak, Maciej Mencner
Wyższa Szkoła Finansów i Prawa 2015

Początek strony