W skład Katedry Bezpieczeństwo Wewnętrzne wchodzą przedstawiciele różnych autonomicznych specjalności takich jak: zarządzanie kryzysowe w administracji publicznej, działanie organów i służb kształtujących bezpieczeństwo państwa, zapobieganie i zwalczanie przestępczości kryminalnej i gospodarczej, bezpieczeństwo społeczne, bezpieczeństwo ekologiczne, bezpieczeństwo organizacji imprez masowych, ochrony osób i mienia, kryminalistyki.

Interdyscyplinarny charakter nauki o bezpieczeństwie, tworzy potrzebę prowadzenia badań naukowych koncentrujących się na ocenie możliwości zapewnienia bezpieczeństwa obywatelom przez współczesne państwo i jego służby w wymiarze militarnym, ekonomicznym , społecznym i ekologicznym.

Działalność naukowa prowadzona jest również w zakresie w zakresie procesów zagrożeń i rozwoju regionu Podbeskidzia z uwzględnieniem obszarów granicznych (Euroregionów).

Badania naukowe pracowników Katedry Bezpieczeństwa Wewnętrznego dotyczą następujących problemów:

1. Administracja skarbowa w Polsce 1991-2016 w systemie bezpieczeństwa państwa.
  2. Administracja podatkowa w obszarze województwa śląskiego w latach 1983-2016.
  3. Zarys dziejów służb i organów administracji państwowej w obszarze Podbeskidzia w latach 1918-1939.
  4. Analiza potrzeb i oczekiwań osób niewidomych i niedowidzących oraz modyfikacja istniejącej infrastruktury w kontekście poprawy bezpieczeństwa czynnego na przejściach dla pieszych.
  5. Możliwości detekcji i neutralizacji zagrożeń obiektów infrastruktury krytycznej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń ze strony bezzałogowych statków (dronów) i systemów powietrznych.
  6. Polski ruch oporu w świetle dokumentów niemieckich.
  7. Bezpieczeństwo regionu pogranicza Rzeczpospolitej Polskiej, Republiki Czeskiej i Republiki Słowacji.
  8. Andragogika płaszczyzną edukacji obronnej.
  9. Determinanty zagrożeń środowiska naturalnego i współczesne wyzwania bezpieczeństwa ekologicznego obszaru Podbeskidzia.
  10. Aspekty prawne bezpieczeństwa zgromadzeń i imprez masowych w Polsce i wybranych państwach.

Październik 2019