W sektorze IT niezmiennie brakuje specjalistów z zakresu programowania, sieci komputerowych czy też analizy i przetwarzania danych. Nic nie wskazuje na to, aby w najbliższych dziesięcioleciach w tej branży zabrakło pracy dla wysokiej klasy specjalistów, takich, jak absolwenci naszego kierunku.

Szacuje się, że od kilku lat niezmiennie brakuje około pięćdziesięciu tysięcy informatyków.

Wyższa Szkoła Finansów i Prawa już od 15 lat ma w swojej ofercie edukacyjnej kierunek Informatyka. Nasi wykładowcy mamy świadomość, że branża ta ma dużą dynamikę, nieustannie się zmienia, toteż co roku dostosowujemy program kształcenia do pojawiających się potrzeb rynku. Dzięki temu nasi absolwenci posiadają oczekiwane przez pracodawców szerokie umiejętności praktyczne poparte odpowiednią wiedzą merytoryczną i kompetencjami.

Jaką ofertę edukacyjną ma uczelnia na kierunku Informatyka?

Nasza oferta edukacyjna ciągle jest dostosowywana przede wszystkim do potrzeb regionalnego rynku, który jest bardzo chłonny na specjalistów z zakresu IT. Dlatego od wielu lat prowadzimy siedmiosemestralne studia pierwszego stopnia na kierunku Informatyka.

Przez pierwsze cztery semestry studenci na tym kierunku nabywają wiedzę ogólną z zakresu programowania, sieci komputerowych czy też baz danych. Na tym etapie edukacji nawet osoby nie posiadające żadnej wiedzy z zakresu tych dziedzin mogą swobodnie zagłębić się w nich, gdyż prowadzone w ramach programu studiów przedmioty są realizowane od całkowitych podstaw.

Od piątego semestru studenci kontynuują naukę już nakierowując się na jedną z czterech wybranych specjalności.

Mają do wyboru następujące specjalizacje:

• Programowanie aplikacji na urządzenia mobilne
  • Bazy danych i systemy sieciowe
  • Grafika komputerowa i techniki multimedialne
  • Usługi informatyczne w jednostkach administracji publicznej.

Warto podkreślić, że przez cały tok studiów zajęcia nie są zbyt obciążające dla studentów, gdyż zjazdy odbywają się w systemie weekendowym co dwa tygodnie. Absolwent kierunku po trzy i pół letniej nauce uzyskuje tytuł zawodowy inżyniera w wybranej przez siebie specjalności, jest jednocześnie przygotowany do pracy w charakterze informatyka. Warto podkreślić, że nasi absolwenci pracują w renomowanych firmach takich jak Motorola czy Ericsson.

Na co mogą liczyć studenci rozpoczynając swoją edukację na kierunku Informatyka?

Na pewno na program studiów dostosowany do potrzeb rynku, na pewno na wsparcie wysoko wykfalifikowanej kadry wykładowców, którzy łącząc pracę naukową z praktyczną pracą zawodową są w stanie przekazać studentom na zajęciach zarówno teoretyczne, jak i praktyczne aspekty swojego doświadczenia zawodowego.

Zwrócić należy również uwagę na fakt, że na kierunku Informatyka Uczelnia stawia na praktyczne umiejętności nabywane przez studentów w trakcie toku studiów, gdyż to one właśnie są obecnie najważniejsze na rynku pracy. Realizujemy ten cel dzięki zastosowaniu nowoczesnego oprogramowania będącego na wyposażeniu uczelnianych laboratoriów. Kształcimy studentów w oparciu o takie narzędzia jak Unity 3D, Android, Tizen Visual Studio, czy też Microsoft SQL Server.

Czym możecie Państwo zainteresować młode osoby chcące rozpocząć naukę na studiach wyższych?

Na kierunku Informatyka od kilku lat prowadzimy z powodzeniem specjalność „Programowanie aplikacji na urządzenia mobilne”. Jest to stosunkowo nowa specjalność, która jest reakcją na wspominane potrzeby rynku. Studenci kończący czwarty semestr bardzo chętnie wybierają tą specjalizację, gdyż mieści się ona w kręgu ich zainteresowań. Wszyscy młodzi ludzie są zafascynowani urządzeniami mobilnymi i w pewnym sensie nie widzą już świata bez tych urządzeń W efekcie tego specjalność ta z roku na rok przyciąga coraz większą grupę słuchaczy. Po krótce mogę powiedzieć, że ramach tej specjalności, studenci poznają architektury różnych urządzeń mobilnych, uczą się od podstaw programowania aplikacji dla systemów operacyjnych Android oraz Tizen tak aby po ukończeniu studiów móc tworzyć w pełni funkcjonalne aplikacje na te urządzenia.

A co z zapleczem uczelnianym – studiowanie to nie tylko nauka?

Nasza uczelnia posiada programy wymiany studentów z innymi uczelniami na świecie. Daje to możliwość kontaktu naszym studentom z młodzieżą z innych krajów.

Studiowanie to nie tylko nauka ale również życie studenckie. W murach naszej uczelni prężnie działa klub studencki Studnia w którym studenci spędzając wolny czas wspólnie się integrują.

Osoby otwarte natomiast na nowe doświadczenia mają możliwość skorzystania z oferty kół naukowych działających na uczelni poszerzając tym samym swoje horyzonty.

Wrzesień 2020

Informacje prawne