„Bezpieczeństwo nie jest wszystkim, ale bez bezpieczeństwa wszystko staje się niczym.” Te słowa niemieckiego generała, przewodniczącego Komitetu Wojskowego NATO, wykładowcy londyńskiego Royal Collage of Defence Studies, wydają się być dzisiaj wyjątkowo aktualne.

W obliczu narastającego poczucia zagrożenia zapotrzebowanie na specjalistów profesjonalnie przygotowanych do radzenia sobie z zagrożeniami wyraźnie wzrasta. Już nie tylko służby, wojsko, administracja publiczna ale i przedsiębiorstwa poszukują pracowników potrafiących zarządzać bezpieczeństwem, sytuacjami kryzysowymi i podejmować wyzwanie, jakim jest zapewnienie bezpieczeństwa.

Odpowiedzią Wyższej Szkoły Finansów i Prawa na takie zapotrzebowanie rynku edukacyjnego są studia, zarówno pierwszego jak i drugiego stopnia, na kierunku Bezpieczeństwo wewnętrzne, prowadzone na Wydziale Prawa i Nauk Społecznych.

Bardzo dużą wagę przykładamy do bezpieczeństwa naszych studentów. Planujemy w nadchodzącym roku akademickim nadal część zajęć realizować zdalnie. Tak, by maksymalnie ograniczać zagrożenie epidemiczne. Stosujemy się do wszystkich zaleceń i dbamy o to, by studenci i pracownicy uczelni nie byli niepotrzebnie narażeni na ryzyko zachorowań.

Staramy się, by studiowanie na kierunku Bezpieczeństwo wewnętrzne było nie tylko procesem zdobywania wiedzy, ale i prawdziwą intelektualną przygodą. W związku z tym władze uczelni kierowanie Katedrą Bezpieczeństwa wewnętrznego powierzyły Panu Profesorowi doktorowi habilitowanemu, Generałowi rezerwy Bronisławowi Młodziejowskiemu. Jego wykłady, będące połączeniem ogromnej wiedzy i doświadczenia z zakresu kryminalistyki cieszą się wśród studentów niezwykłą popularnością.

Wśród wykładowców na tym kierunku można znaleźć zarówno utytułowanych pracowników naukowych, jak i praktyków, byłych i obecnych policjantów, żołnierzy, w tym pełniących służbę w Wojskach Specjalnych oraz osoby posiadające doświadczenie samorządowe.

Do dyspozycji studentów uczelnia oddaje bogatą infrastrukturę dydaktyczną. To przede wszystkim pracownia kryminalistyczna, gdzie w praktyce można nauczyć się zabezpieczania śladów, ich analizy i wnioskowania na ich podstawie. Każdy student może się poczuć jak bohater filmów z cyklu CSI ujawniając i zabezpieczając ślady linii papilarnych.

Inny rodzaj emocji zapewni studentom multimedialny trenażer strzelecki, czyli nieco upraszczając, strzelnica laserowa. To nie tylko ćwiczenie odpowiednich nawyków strzeleckich i umiejętności posługiwania się bronią, ale i możliwość rozwiązywania sfilmowanych sytuacji zakładniczych czy takich, z jakimi policjanci spotykają się podczas swoich interwencji. Celne oko, pewna dłoń, ale i znajomość przypadków i zasad użycia broni palnej to podstawa pozytywnego zaliczenia zadania.

Najbardziej zainteresowani strzelectwem studenci mogli wziąć udział w bezpłatnym kursie strzeleckim, którego istotną częścią były zajęcia na strzelnicy z wykorzystaniem krótkiej i długiej broni palnej. Podobny, bezpłatny kurs został zorganizowany dla studentów zainteresowanych doskonaleniem swoich umiejętności z zakresu samoobrony. Na obu kursach zajęcia prowadzili doświadczeni praktycy.

Praktyczny profil tych studiów wzmacniają wizyty studyjne w jednostkach Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Miejskiej, jednostce wojskowej. Z drugiej strony szkoła gości również funkcjonariuszy ww. podmiotów oraz żołnierzy podczas dni mundurowych. Funkcjonariusze i żołnierze prezentują swoje wyposażenie, sprawność w działaniu oraz zaznajamiają z specyfiką służby podczas otwartych wykładów.

W tym roku, po raz pierwszy, Wyższa Szkoła Finansów i Prawa uczestniczyła w programie Legii Akademickiej przygotowując chętnych studentów do przeszkolenia wojskowego umożliwiającego im stanie się żołnierzami rezerwy.

W ramach rozwijania praktycznych kompetencji grupa studentów z kierunku Bezpieczeństwo wewnętrzne uczestniczyła w organizacji i przeprowadzeniu piłkarskich Mistrzostw Świata FIFA w kategorii U-20, które w części rozgrywane były w Bielsku-Białej. Taka praktyka jest świetnym uzupełnieniem przekazywanej studentom wiedzy.

Podsumowując, studiowanie na kierunku Bezpieczeństwo wewnętrzne to szansa nie tylko na zdobycie wykształcenia, wiedzy, ale i możliwość zdobycia osobistych kompetencji, które ułatwią nam stawianie czoła coraz bardziej wymagającej rzeczywistości.

Rekrutacja na rok akademicki 2020/2021 trwa!

Zapraszamy!

Sierpień 2020