Pragnę podzielić się z Państwem moim prawie 3 letnim doświadczeniem ze współpracy jednej z największych instytucji finansów publicznych jakim jest ZUS a Wyższą Szkołą Finansów i Prawa w Bielsku-Białej (dalej WSFiP).

Efektem tej współpracy są między innymi wykłady w strefie „Nowoczesne Zarządzanie Biznesem” realizowane z WSFiP oraz związkiem Banków Polskich. Ponadto realizujemy z Uczelnią nowatorskie zajęcia dla uczniów szkół średnich oraz studentów z zakresu ubezpieczeń społecznych.

Słuszność podejmowanych działań potwierdzają wyniki badań, z których wynika, że wiedza społeczeństwa o ubezpieczeniach społecznych, i to bez względu na wiek, pozostaje na niezadawalającym poziomie.

W związku z tym od kilku lat ZUS prowadzi akcję edukacyjną na trzech poziomach tj. od szkoły podstawowej, przez średnią do wyższej.

W tym miejscu pozwolę sobie zacytować słowa Platona, które mają nieprzemijającą wartość „Dobra decyzja wymaga wiedzy” i taką właśnie szansę daje między innymi edukacja na kierunku finanse i rachunkowość w Wyższej Szkole Finansów i Prawa w Bielsku-Białej. Wiedza o przepływach finansowych pomiędzy sektorem finansów publicznych, przedsiębiorstwami i gospodarstwami domowymi oraz elementach mających wpływ na algorytm liczenia przyszłej emerytury, co to jest system repartycyjny, kapitałowy i jaki jest jego wpływ na filary ubezpieczeń społecznych to tylko niektóre z obszernej listy tematów omawianych ze studentami WSFiP oraz młodzieżą szkół średnich z regionu.

Moim zdaniem wykłady i zajęcia z zakresu ubezpieczeń społecznych, organizowane wspólnie przez ZUS i WSFiP, dają ciekawe połączenie wiedzy badawczej pracowników naukowych z praktycznymi rozwiązaniami prawnymi i skutkami ekonomicznymi w tym zakresie.

Wartością dodaną tych zajęć jest ciągłe budowanie wśród młodzieży i studentów świadomego myślenia nad tym co nas czeka w przyszłości i jak wygląda praktyczne przygotowanie się do „jesieni życia”.

Wszystkim obecnym i przyszłym studentom Wyższej Szkoły Finansów i Prawa w Bielsku-Białej, życzę powodzenia na mądrej i dobrze wyważonej ścieżce do pasma zawodowych sukcesów.

Proszę też pamiętać o mądrym przeznaczeniu słów J. W. Goethego „Wiedza nie wystarczy, musimy umieć ja stosować”.

Powodzenia /Pozdrawiam/

Marek Magiera

Dyrektor Oddziału ZUS w Bielsku-Białej

 

Brak wydarzeń
Marzec 2021
P W Ś C Pt S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Kontakt

BIP

ul. Tańskiego 5
43-382 Bielsko-Biała 
tel. +48 (33) 829 72 12 (sekretariat)
fax. +48 (33) 829 72 21 (sekretariat)

Elektroniczna Skrzynka Podawcza: /wsfip_bb/SkrytkaESP

Anonimowa ankieta oceny
publicznego dostępu do informacji

IOD Ryszard Tomanik
tel. +48338297243

Polityka "Cookies"

Opracowanie strony internetowej:
Bartłomiej Żywczak, Maciej Mencner
Wyższa Szkoła Finansów i Prawa 2015

Początek strony