Interesujący wykład pn: „Poczucie bezpieczeństwa obywatela w kontekście procedowania spraw cywilnych przez sądy karne”.

Studenckie Koło Naukowe Bezpieczeństwa Wewnętrznego realizując swój plan działań na 2019 r. zorganizowało w dniu 21.01.2018 r. wykład pn: „Poczucie bezpieczeństwa obywatela w kontekście procedowania spraw cywilnych przez sądy karne”. Wykład wygłosił wykładowca Wyższej Szkoły Finansów i Prawa w Bielsku-Białej - mgr Jan Kowalczyk, który w przystępny sposób przedstawił meandry prawa cywilnego w odniesieniu do prawa karnego. W swoim wystąpieniu interlokutor wykazał podobieństwa i różnice prawa karnego z prawem cywilnym. Podkreślił, że podstawowym celem prawa cywilnego jest obrona praw podmiotowych i ich egzekucja w drodze postępowania egzekucyjnego realizowanego w formie egzekucji syngularnej lub generalnej, natomiast podstawowym celem prawa karnego jest realizacja normy karnej poprzez wykrycie i ukaranie sprawcy.

W trakcie wykładu wykładowca omówił rodzaje sankcji orzekanych na podstawie obowiązujących przepisów prawa a także wskazał ich cel. Wykładowca przybliżył uczestnikom rodzaje sankcji karnej, jej cele oraz funkcje ze szczególnym wskazaniem na skutki sankcji w postaci pozbawienia wolności i osadzenie sprawcy w zakładzie karnym. Zaprezentował ciekawe podejście do zawinienia za popełniony czyn, wg definicji prof. Leszka Wilka, który podkreśla ideę odpowiedzialności indywidualnej za popełnione czyny.

W dalszej części wykładu, p. Kowalczyk uwypuklił kwestię winy i odpowiedzialności rodziców za należyte wykonywanie pieczy nad dziećmi oraz wskazał, że rodzice z większą starannością powinni przystępować do wykonywania władzy rodzicielskiej nad swoimi dziećmi do 18 roku życia, a społeczeństwo zobowiązane jest postępować bardziej legalistycznie i unikać postawy oportunistycznej. Dał na te twierdzenia przykłady z życia. Zaakcentował, że w rzeczywistości prawnej niedopuszczalna jest praktyka aby stosunki w zakresie prawa cywilnego uznawane za zgodne z prawem mogły być sankcjonowane przez prawo karne.

Pan J. Kowalczyk w swoich rozważaniach przywołał też podstawową zasadę w relacjach prawnych, tj. „Ignorantia iuris nocet” (łac. nieznajomość prawa szkodzi). Stwierdził, że zasada ta obowiązuje w tym samym zakresie obywatela jak też przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości w tym sędziów i prokuratorów.

Uczestniczący w wykładzie studenci wysłuchali go z zainteresowaniem. Zaciekawiły ich szczególnie przykłady z codziennej praktyki prawniczej wykładowcy. Wyrazili jednocześnie chęć uczestniczenia w kolejnych wykładach przybliżającymi zawiłości prawa.

Sierpień 2019