
2023
Ablewicz, J. (2022)
Prawo handlowe i gospodarcze: pytania, kazusy, tablice, testy online
. 6. wydanie, stan prawny: 10. 11. 2022 r. Warszawa: Wydawnictwo C. H. Beck.
„Repetytorium prezentuje i porządkuje najważniejsze zagadnienia z zakresu prawa gospodarczego i handlowego. Korzystając z publikacji, sprawnie przyswoisz wiedzę, poznasz podstawy najważniejszych zagadnień, a na koniec sprawdzisz, ocenisz i uzupełnisz ewentualne braki w przygotowaniu do egzaminu.”
Adamiak, B. and Borkowski, J. (2022)
Postępowanie administracyjne i sądowoadministracyjne
. Wydanie 20, stan prawny na 1 lipca 2022 r. Warszawa: Wolters Kluwer.
„W podręczniku zaprezentowano koncepcje teoretycznych instytucji procesowych postępowania administracyjnego i postępowania sądowo-administracyjnego oraz ich stosowanie w praktyce ukształtowane orzecznictwem sądów administracyjnych. Wykład zawiera systematyczne przedstawienie całości rozwiązań prawnych, od kształtowania praw jednostki wobec organów administracji publicznej, gwarancje ochrony na drodze sądowej, po konstrukcję prawną przymusu państwowego stosowanego na drodze administracyjnej. Przedstawia pełen obraz regulacji prawnej działań administracji publicznej.”
Aleksandrowicz, T.R. (2020)
Kluczowe megatrendy w bezpieczeństwie państwa XXI wieku
. Wydanie pierwsze. Warszawa: Difin.
„Książka poświęcona jest rozpoznaniu i analizie megatrendów, które będą kształtować międzynarodowe środowisko bezpieczeństwa w połowie XXI wieku. Autor podkreśla różnice pomiędzy zachodzącymi obecnie zmianami i tymi, z którymi mieliśmy do czynienia w przeszłości. W publikacji zidentyfikowane są trzy podstawowe megatrendy kształtujące międzynarodowe środowisko bezpieczeństwa tj.: rozwój nowoczesnych technologii, rekonfiguracja układu sił na arenie międzynarodowej oraz kryzys systemu liberalno-demokratycznego wraz z kwestiami demograficznymi i konsekwencjami zmian klimatycznych.”
Bezpieczeństwo państwa - wybrane problemy: relacje międzynarodowe, polityka zbrojeniowa, potencjał obronny
(2020). Toruń: Wydawnictwo Adam Marszałek.
„książka przedstawia zagadnienia poświęcone szeroko rozumianym relacjom międzynarodowym oraz zewnętrznym i wewnętrznym wyzwaniom bezpieczeństwa. Obok przybliżenia problemu międzynarodowej współpracy policyjnej w XXI wieku na przykładzie Polski i Niemiec w kontekście korzyści i zagrożeń z nią związanych, jak również wyzwań dla bezpieczeństwa Polski w XXI wieku na tle wybranych państw środkowoeuropejskich.”
Bieliński, A.K.
et al.
(2022)
Postępowanie cywilne
. 3. wydanie. Warszawa: Wydawnictwo C. H. Beck.
„Podręcznik przedstawia całość problematyki z zakresu procedury cywilnej, z odwołaniem się do najnowszych poglądów przedstawicieli doktryny i judykatury. Opracowanie uwzględnia zmiany KPC związane z doręczeniami w sprawach cywilnych, pomocą prawną z urzędu, postępowaniem upominawczym i nakazowym oraz szeroko rozumianą egzekucją sądową.”
Bieliński, A.K. and Pannert, M. (2021)
Prawo cywilne - część ogólna ; Prawo rzeczowe
. 6. wydanie. Warszawa: Wydawnictwo C. H. Beck.
„W skrypcie przedstawiono podstawowe zagadnienia dwóch działów prawa cywilnego. W przystępny sposób pokazano zastosowanie przepisów prawa cywilnego w praktyce. Publikacja zawiera kazusy teoretyczne oraz rozstrzygnięcia Sądu Najwyższego. Ponadto poszczególne zagadnienia zostały przedstawione w ujęciu tabelarycznym.”
Bilewska, K., Chłopecki, A. and Pukszto, A.M. (2022)
Prawo handlowe
. 5. wydanie, stan prawny na 1.6.2022 r., publikacja uwzględnia zmiany wchodzące w życie 13.10.2022 r. Warszawa: Wydawnictwo C. H. Beck.
„W podręczniku przedstawiono podstawowe regulacje z zakresu prawa handlowego. Omówiono przepisy prawa spółek oraz te elementy prawa gospodarczego, które pozostają z nimi w ścisłym związku. Wyjaśniono podstawowe regulacje prawa rynku kapitałowego powiązane normatywnie i konstrukcyjnie z prawem spółek handlowych oraz podstawowe instrumenty finansowe obrotu gospodarczego.”
Bogucka, I. and Pietrzykowski, T. (2021)
Etyka w administracji publicznej
. Wydanie 5, stan prawny na 10 sierpnia 2021 r. Warszawa: Wolters Kluwer.
„Praca jest napisana jasnym i zrozumiałym językiem, stanowi cenną pomoc zarówno dla studentów, jak i urzędników oraz innych osób związanych ze służbą publiczną, zainteresowanych etycznym wymiarem funkcjonowania administracji współczesnego państwa.”
Brzozowski, W., Krzywoń, A. and Wiącek, M. (2021)
Prawa człowieka
. Wydanie 3., stan prawny na 1 sierpnia 2021 r. Warszawa: Wolters Kluwer (Seria Akademicka).
„Podręcznik przedstawia najważniejsze problemy nauki o prawach człowieka. Obejmuje wstępne zagadnienia teoretyczne, informacje o istniejących systemach instytucjonalnych ochrony praw jednostki oraz omówienie treści poszczególnych praw, zwłaszcza praw osobistych i politycznych.”
Chmielarz, K. (2020)
Prawo do prywatności a bezpieczeństwo wewnętrzne państwa: kontrola operacyjna i dane telekomunikacyjne w kontekście inwigilacji społeczeństwa
. Wydanie I. Warszawa: Wydawnictwo ‘Poltext’ (Monografie prawnicze).
„Monografia przedstawia znaczenie i konstrukcję prawa do prywatności, a także rolę inwigilacyjnych czynności operacyjno-rozpoznawczych, w tym kontroli operacyjnej i danych telekomunikacyjnych. Książka prezentuje także problematykę bezpieczeństwa w kontekście naruszania sfery prywatności jednostki przez ograny władzy publicznej. W publikacji omówiona jest również skala stosowania podsłuchów procesowych oraz podsłuchów poza-procesowych (operacyjnych), jak również stopień wykorzystania przez uprawnione służby i organy państwowe danych telekomunikacyjnych.”
Dawidczyk, A. and Jurczak, J. (2022)
Metodologia bezpieczeństwa w przykładach i zastosowaniach: podręcznik akademicki
. Wydanie pierwsze. Warszawa: Difin.
„Podręcznik adresowany jest do studentów studiów pierwszego i drugiego stopnia kierunków związanych z bezpieczeństwem (narodowe, wewnętrzne, specjalistyczne), a także studentów studiów podyplomowych i doktoranckich. Odbiorcą są także pracownicy zespołów zarządzania kryzysowego wszystkich szczebli administracji publicznej w Polsce i policjanci pełniący funkcje kierownicze na niższych poziomach dowodzenia.”
Duniewska, Z.
et al.
(2022)
Prawo administracyjne materialne
. Wydanie 4, stan prawny na 30 czerwca 2022 r. Warszawa: Wolters Kluwer.
„Podręcznik w sposób kompleksowy wyjaśnia współczesne zagadnienia materialnego prawa administracyjnego, uwzględniając obecnie obowiązujące regulacje prawne. W najnowszym wydaniu autorzy zwracają uwagę na nowe regulacje dotyczące miedzy in. wprowadzenia stanu wyjątkowego na obszarze części krajów w związku z sytuacją na granicy z Republiką Białorusi oraz wynikające z ustawy z 11.03.2022r. o obronie Ojczyzny.”
Garlicki, L. (2022)
Polskie prawo konstytucyjne: zarys wykładu
. Wydanie 9, stan prawny na 1 września 2022 r. Warszawa: Wolters Kluwer.
„Publikacja jest przeznaczona nie tylko dla studentów wydziałów prawa, administracji i nauk politycznych, lecz także dla praktyków związanych zarówno z wymiarem sprawiedliwości, jak i poszczególnymi organami konstytucyjnymi Rzeczypospolitej Polskiej, lecz także dla praktyków związanych zarówno z wymiarem sprawiedliwości, jak i poszczególnymi organami konstytucyjnymi Rzeczypospolitej Polskiej.”
Gil, I., Gil, P. and Gil, E. (2022)
Postępowanie cywilne: przed egzaminem
. Stan prawny na 1 września 2022 r. Warszawa: Wolters Kluwer.
„Opracowanie zawiera kompleksowe omówienie zagadnień z zakresu postępowania cywilnego z wykorzystaniem metody nauki poprzez pytania i zawarte w książce odpowiedzi. Jest to nowoczesny niezbędnik do nauki i powtórki przed egzaminem – czytelnik uczy się poprzez zadawanie pytań, formułowanie własnych odpowiedzi, a następnie ich weryfikację z tymi, które znajdują się w książce. Publikacja zawiera ponadto zestaw wykresów, tabel, diagramów, które również ułatwiają przyswajanie informacji.”
Górski, M.
et al.
(2021)
Prawo ochrony środowiska
. Wydanie 4., stan prawny na 15 sierpnia 2021 r. Warszawa: Wolters Kluwer.
„Książka przeznaczona jest przede wszystkim dla studentów prawa i administracji oraz innych kierunków związanych z ochroną środowiska. Zainteresuje również specjalistów w zakresie szeroko rozumianej problematyki prawnej ochrony środowiska.”
Grzegorczyk, T.
et al.
(2022)
Polskie postępowanie karne
. Wydanie 10 zaktualizowane, stan prawny na 1 września 2022 r. Warszawa: Wolters Kluwer.
„Znany i ceniony od lat podręcznik, który przedstawia aktualny obraz polskiego postępowania karnego na gruncie k.p.k. z 6 czerwca 1997 r. Ukazany w nim został stan stworzony przez akty prawne wydane do 1 lipca 2014 r., a więc z uwzględnieniem wszystkich, licznych zmian – częściowo także
„wielkiej” nowelizacji z 27 września 2013 r. Zaprezentowano w nim ponadto najważniejsze orzeczenia Sądu Najwyższego, Trybunału Konstytucyjnego oraz sądów apelacyjnych, uzupełniono literaturę przedmiotu i obszerny skorowidz przedmiotowy.”
Hołyst, B. (2022)
Kryminologia
. 12. wydanie. Warszawa: Wolters Kluwer.
„Kryminologia jako nauka multi-dyscyplinarna skupia się na człowieku i jego środowisku, jej przedmiotem są problemy w wymiarze jednostkowym i społecznym – w mikroskali rozpatruje indywidualne zachowania przestępne, w makroskali – przestępczość jako zjawisko społeczne. Dwunaste wydanie podręcznika akademickiego, który służy studentom i praktykom niemal 40 lat, poza aktualizacją danych statystycznych zawiera nowe treści dotyczące m.in. doktryn kryminologicznych, problemów współczesnej kryminologii, kryminologii porównawczej oraz profilaktyki. Zachowano układ książki i jej konwencję, rozszerzono bibliografię i zaktualizowano okienka problemowe.”
Jagielski, J.
et al.
(2022)
Prawo administracyjne
. 3. wydanie, stan prawny na 15 lipca 2022 r. Warszawa: Wolters Kluwer.
„W książce zaprezentowano problematykę prawa administracyjnego, w tym zagadnienia dotyczące m.in.: struktury administracji publicznej i zasad jej funkcjonowania, kontroli administracji, statusu urzędników, podstawowych działów prawa materialnego, integracji europejskiej. Poruszane kwestie poszerzono o najnowszy dorobek doktryny i orzecznictwa, ponadto uwzględniono zmiany regulacji prawnych w wyniku zmian przepisów prawa administracyjnego.”
Jan Barcz (red) (2020)
Współpraca sądowa w sprawach cywilnych, karnych i współpraca policyjna: System Prawa Unii Europejskiej : Tom 8
. CH Beck.
„Tom 8. z serii System Prawa Unii Europejskiej zawiera dogłębne i kompleksowe omówienie zagadnień dotyczących współpracy sądowej w sprawach cywilnych, karnych i współpracy policyjnej w Unii Europejskiej.”
Janik, K. (2021)
Państwo, polityka, bezpieczeństwo wewnętrzne
. Toruń: Wydawnictwo Adam Marszałek.
„Książka jest próbą podsumowania dotychczasowych prac autora nad problematyką państwa, jego zadań i kompetencji w zakresie bezpieczeństwa wewnętrznego. Zainteresowanym (w tym studentom) może przynieść spory zasób wiedzy o państwie i bezpieczeństwie, być może zainspiruje ich do własnych badań, a polityków zachęci do szukania odpowiedzi na pytanie, jak nasze państwo uczynić bardziej efektywnym i bezpiecznym.”
Jurgilewicz, M., Grabowska, S. and Grabowski, R. (eds) (2022)
Zgromadzenia w Polsce: teoria, praktyka i komentarz do ustawy
. Toruń: Wydawnictwo Adam Marszałek.
„Książka w sposób kompleksowy omawia zagadnienie zgromadzeń w Polsce zarówno w aspekcie prawnym, jak i politologicznym oraz z perspektywy nauk o bezpieczeństwie, co czyni opracowanie wartościowym i godnym polecenia. Może być ono adresowane do szerokiej rzeszy czytelników, do której należy zaliczyć nie tylko pracowników naukowych czy studentów takich kierunków, jak: prawo, administracja, politologia, bezpieczeństwo wewnętrzne.”
Kaczocha, M. (2022)
Akty prawa miejscowego: tworzenie - procedura - kontrola
. Stan prawny na 1 sierpnia 2022 r. Warszawa: Wolters Kluwer.
„Opracowanie ma charakter praktyczny, zamieszczono w nim liczne przykłady rozwiązań legislacyjnych oraz przedstawiono wybrane orzecznictwo sądów administracyjnych. Ponadto omówiono najczęściej występujące błędy w toku redagowania aktów prawa oraz ich procedowania.”
Kamieński, G. and Gil, E. (2022)
Prawo cywilne: przed egzaminem
. Stan prawny na 1 września 2022 r. Warszawa: Wolters Kluwer.
„Publikacja to nowoczesny niezbędnik do nauki i powtórki przed egzaminem z zakresu prawa cywilnego materialnego. Zawiera kompleksowe omówienie zagadnień z wykorzystaniem metody nauki poprzez pytania i weryfikację prawidłowości udzielonych odpowiedzi.”
Katner, W.J.
et al.
(2021)
Prawo cywilne i handlowe w zarysie
. Wydanie 8, stan prawny na 1 lipca 2021 r. Warszawa: Wolters Kluwer.
„W podręczniku zostały omówione podstawowe zagadnienia części ogólnej prawa cywilnego, w tym: prawo osobowe, czynności prawne, przedstawicielstwo, przedawnienie roszczeń, ustrój i funkcjonowanie przedsiębiorców (zwłaszcza prawo spółek handlowych), zarys prawa rzeczowego (własność, inne prawa rzeczowe, księgi wieczyste, posiadanie), zobowiązania (m.in. umowy handlowe, odpowiedzialność odszkodowawcza), podstawy prawa spadkowego, prawa papierów wartościowych, zabezpieczenia wierzytelności i prawa własności przemysłowej (w tym znaki towarowe, patenty) oraz zwalczanie nieuczciwej konkurencji.”
Kawałko, A. and Witczak, H. (2021)
Prawo cywilne - część ogólna
. 7. wydanie. Warszawa: Wydawnictwo C. H. Beck.
„W skrypcie "Prawo cywilne - część ogólna" opisano zagadnienia, które znajdują się w Księdze pierwszej Kodeksu cywilnego, dotyczące m.in: osób fizycznych i prawnych, przedstawicielstwa, czynności prawnych, przedawnienia. W wydaniu 7 uwzględniono dokonane w ostatnim czasie nowelizacje przepisów prawa cywilnego, w szczególności w zakresie przedawnienia roszczeń majątkowych.”
Kmiecik, Z.R. (2022a)
Postępowanie administracyjne, postępowanie egzekucyjne w administracji i postępowanie sądowoadministracyjne
. Wydanie 6, stan prawny na 1 lipca 2022 r. Warszawa: Wolters Kluwer.
„Podręcznik stanowi kompletny wykład z zakresu postępowania administracyjnego w ścisłym znaczeniu (tzw. jurysdykcyjnego), postępowania w sprawach wydawania zaświadczeń, postępowania w sprawach skarg i wniosków, postępowania egzekucyjnego w administracji oraz postępowania przed sądami administracyjnymi. Całość uzupełnia omówienie najważniejszych zagadnień ogólnych, wprowadzających czytelnika w zasadniczą problematykę książki.”
Kmiecik, Z.R. (2022b)
Przesłuchanie świadka i strony w postępowaniu administracyjnym
. Stan prawny na 1 października 2022 r. Warszawa: Wolters Kluwer.
„W publikacji omówiono problematykę dowodu z przesłuchania świadka i strony w postępowaniu administracyjnym, poruszono kwestie prawnoteoretyczne (pojęcia: świadka, czynności dowodowej, ciężaru dowodu), karnoprawne (odpowiedzialność karna za złożenie fałszywych zeznań) oraz zagadnienia psychologii zeznań (m.in. taktyka i technika przesłuchiwania).”
Korzeniowski, L. (2022)
Monitoring zagrożeń bezpieczeństwa
. Wydanie pierwsze. Warszawa: Difin.
„Książka jest kontynuacją serii publikacji w naukach o bezpieczeństwie (securitologii) i przedstawia niebezpieczeństwa współczesnego świata. Na tej podstawie specjaliści zarządzania, działacze społeczni i politycy mogą próbować rozumieć i interpretować zagrożenia, planować i realizować projekty ratujące ludzi, zapobiegające katastrofom lub regenerujące środowisko przyrodnicze i społeczne. Publikacja może służyć jako podręcznik dla studentów i nauczycieli specjalności inżynieria bezpieczeństwa, bezpieczeństwo narodowe i bezpieczeństwo wewnętrzne, bezpieczeństwo obywatelskie, zarządzanie bezpieczeństwem, zarządzanie w sytuacji kryzysowej i podobnych.”
Kotas-Turoboyska, S. (2022)
Prawo rodzinne i opiekuńcze: vademecum
. Stan prawny na 30 września 2022 r. Warszawa: Wolters Kluwer.
„Kompleksowe omówienie zagadnień z zakresu prawa rodzinnego i opiekuńczego zostało opracowane z zachowaniem chronologii wynikającej z Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, aby ułatwić Czytelnikowi przyswojenie wiedzy i weryfikację postępów w nauce. Każdy podrozdział rozpoczyna się od omówienia podstawowych pojęć związanych z jego tematyką, a najtrudniejsze, najbardziej skomplikowane zagadnienia wyjaśniono w formie schematów. Materiał uzupełniają zestawy kazusów oraz testów, a także wzory pism procesowych.”
Kultura bezpieczeństwa w teorii i praktyce
(2019). Toruń: Wydawnictwo Adam Marszałek.
„Kultura bezpieczeństwa jest wszystkim tym, co człowiek myśli, czyni oraz posiada w obszarze bezpieczeństwa. Jest to, z jednej strony, sfera indywidualnych decyzji każdego z nas, z drugiej natomiast, zinstytucjonalizowana warstwa odpowiedzialności władz lokalnych, państwowych i międzynarodowych. Zdefiniowanie tego pojęcia nie jest łatwe. Termin ten został po raz pierwszy użyty w dokumencie opracowanym po katastrofie w Czarnobylu.”
Kurowski, K. and Zgoliński, I. (2022)
Prawo karne: prawo karne skarbowe : prawo karne wykonawcze : kazusy z rozwiązaniami
. Stan prawny na 1 lipca 2022 r. Warszawa: Wolters Kluwer.
„Książka jest zbiorem blisko 50 kazusów z zakresu prawa karnego: materialnego, procesowego, skarbowego oraz wykonawczego, wraz z obszernymi odpowiedziami. Opracowanie pozwala na analizę schematów działania prawa w konkretnych okolicznościach. Dzięki temu czytelnik nauczy się samodzielnego, swobodnego posługiwania się przepisami sensu largo prawa karnego. Publikacja odnosi się przy tym do najbardziej istotnych kwestii, które wywołują odmienności interpretacyjne zarówno w doktrynie, jak i judykaturze.”
Lewandowski, S.
et al.
(2022)
Logika dla prawników
. Wydanie 13. Warszawa: Wolters Kluwer.
„W podręczniku zaprezentowano zasady poprawnego myślenia oraz poprawnego rozumienia, stosowania i formułowania tekstów aktów prawnych. Książka zawiera obszerny wykład logiki, wzbogacony wieloma przykładami zastosowań z dziedziny prawa. Oprócz tradycyjnie przedstawianego w tego typu publikacjach wyboru tematyki logicznej z zakresu semiotyki, logiki formalnej, ogólnej metodologii nauk omówiono problemy interpretacji wypowiedzi modalnych, a także zastosowania logiki w procesie tworzenia, stosowania i wykładni prawa.”
Leżak, K. (2022)
Postępowanie karne: przed egzaminem
. Stan prawny na 1 września 2022 r. Warszawa: Wolters Kluwer.
„Prezentowane opracowanie to niezbędnik do nauki i powtórki przed egzaminem z zakresu postępowania karnego. Forma pytań i odpowiedzi sprzyja szybkiemu przyswojeniu, powtórzeniu i usystematyzowaniu wiedzy, zawarte informacje to najczęściej pojawiające się zagadnienia na egzaminie i zaliczeniu.”
Mikos-Sitek, A. and Zapadka, P. (2021)
Prawo finansów publicznych
. 5. wydanie. Warszawa: Wydawnictwo C. H. Beck.
„W opracowaniu przybliżone zostało samo pojęcie finansów publicznych, poprzez dokonanie systematyki tej dyscypliny prawa oraz zaprezentowanie kluczowych zasad determinujących proces prawotwórczy. Istotnym elementem publikacji jest także omówienie pojęcia pieniądza, jako przedmiotu transferu i rozporządzeń w sferze finansów publicznych, jak również przybliżenie istniejących mechanizmów prawnych pozwalających utrzymać jego adekwatną wartość, określanych mianem polityki pieniężnej.”
Panek, B. (2020)
Bezpieczeństwo Europy w II i III dekadzie XXI wieku: zagrożenia i wyzwania
. Warszawa: Difin.
„Celem publikacji jest zidentyfikowanie i diagnoza kluczowych czynników środowiska bezpieczeństwa międzynarodowego a w tym głównie mających wpływ na przyszłość Europy i Polski. Starano się w niej odpowiedzieć na pytanie: Przed jakimi wyzwaniami, ryzykiem i zagrożeniami stoi Europa w II dekadzie XXI wieku, jaka jest diagnoza jej środowiska bezpieczeństwa oraz jaka jest przyszłość Europy i Europejskiej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony w perspektywie najbliższych 10-15 lat.”
Pilżys, J. (2019)
Obrona cywilna w Polsce: współczesność i perspektywy
. Toruń: Wydawnictwo Adam Marszałek.
„Praca ma konstrukcję problemowo-chronologiczną o charakterze formalnym. Autor sugeruje rozwiązanie istniejących problemów zarządzania obroną cywilną na czas pokoju i wojny. Do tego celu posłużyły wyniki badań sondażowych przeprowadzonych wśród pracowników obrony cywilnej województwa zachodniopomorskiego.”
Prawo przedsiębiorców
. 6. wydanie, stan prawny: 19 września 2022 r (2022). Warszawa: C. H. Beck.
„Pozycja zawiera: tekst Ustawy Prawo przedsiębiorców. Ustawa o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej i innych ułatwieniach związanych z sukcesją przedsiębiorstw, Ustawa o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy. Ustawa o Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców, Ustawa o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Przepisy wprowadzające ustawę, Prawo przedsiębiorców oraz inne ustawy dotyczące działalności gospodarczej,”
Radwański, Z., Olejniczak, A. and Grykiel, J. (2022)
Zobowiązania - część ogólna
. 15. wydanie rozszerzone i zaktualizowane, stan prawny na lipiec 2022 r. Warszawa: Wydawnictwo C. H. Beck.
„W 15. wydaniu podręcznika uwzględniono zmieniony w ciągu ostatnich dwóch lat stan prawny, ze szczególnym uwzględnieniem przepisów dwóch ustaw zmieniających Kodeks cywilny. Ustawa z 2.12.2021 r. o zmianie ustawy , Kodeks cywilny, ustawy , Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2021 r. poz. 2459) rozszerzyła ochronę wynikającą z przepisów o wyzysku. Natomiast ustawa z 12.6.2021 r. o zmianie ustawy, Kodeks cywilny (Dz.U. z 2021 r. poz. 1509) wprowadziła możliwość zasądzenia zadośćuczynienia na rzecz najbliższych członków rodziny poszkodowanego także w razie ciężkiego i trwałego uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia. Zwrócono uwagę także na aktualne orzecznictwo, zwłaszcza Sądu Najwyższego. Publikacja stanowi narzędzie niezbędne studentom wydziałów prawa.”
Rzewuski, M.
et al.
(2021)
Prawo cywilne
. Warszawa: Wydawnictwo C. H. Beck.
„Opracowanie stanowi kanon wiedzy niezbędnej każdemu studentowi prawa. Może być również wykorzystane jako materiał dydaktyczny dla aplikantów wszystkich zawodów prawniczych i użyteczne kompendium wiedzy dla osób zajmujących się stosowaniem prawa cywilnego na co dzień.”
Sczaniecki, M., Sójka-Zielińska, K. and Wąsowicz, M. (2022)
Powszechna historia państwa i prawa
. 12. wydanie. Warszawa: Wolters Kluwer.
„Dzieło jest adresowane zarówno do studentów prawa, jak i do szerszego kręgu odbiorców, zwłaszcza prawników zainteresowanych dziejami urządzeń ustrojowych cywilizacji europejskiej.”
Smyczyński, T. and Andrzejewski, M. (2022)
Prawo rodzinne i opiekuńcze
. 11. wydanie. Warszawa: Wydawnictwo C. H. Beck.
„Podręcznik Prawo rodzinne i opiekuńcze opiera się na systematyce Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, co powinno ułatwić poznanie poszczególnych instytucji prawnych przy jednoczesnym śledzeniu przepisów. W 10 wydaniu uwzględniono wszystkie dotychczasowe zmiany przepisów, a także uaktualniono literaturę przedmiotu i orzecznictwo. Podręcznik napisano z myślą o studentach wydziałów prawa.”
Sójka-Zielińska, K. (2022)
Historia prawa
. 16. wydanie. Warszawa: Wolters Kluwer.
„W publikacji przedstawiono ewolucję prawa prywatnego, prawa karnego oraz procedury sądowej od starożytności do współczesności. Autorka szczególną uwagę poświęciła tym instytucjom, których przeszłość pozwala na lepsze zrozumienie współczesnych rozwiązań prawnych oraz poznanie historycznych korzeni norm prawa obowiązującego. W publikacji zaprezentowano historyczne uwarunkowania systemów prawa sądowego, które obecnie obowiązują w państwach Unii Europejskiej, a także tradycje i wspólny dorobek myśli prawniczej stanowiące o istocie tożsamości europejskiej.”
Stelmach, J. and Kurek, Ł. (2022)
Psychologia potoczna w myśleniu prawniczym
. Warszawa: Wolters Kluwer.
„Esej o roli Psychologii potocznej w zastosowaniach prawniczych, prawny obraz człowieka a psychologia potoczna.”
Trzcińska, D. and Kierzkowska, J.S. (2020)
Bezpieczeństwo ekologiczne w realizacji zadań publicznych
. Wydanie pierwsze. Warszawa: Difin.
„Monografia poświęcona jest analizie zagadnienia bezpieczeństwa ekologicznego, które stanowi istotną, zakorzenioną w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej wartość o znaczeniu normatywnym. Nowością przeprowadzonych badań odzwierciedlonych w niniejszej publikacji są rozważania dotyczące tytułowego zagadnienia w odniesieniu do zadań podmiotów którym ustawodawca wyznaczył szczególną rolę w realizacji zadań publicznych.”
Ura, E. (2021)
Prawo administracyjne
. Wydanie 4. Stan prawny na 31 sierpnia 2021 r. Warszawa: Wydawnictwo Kluwer Polska.
„Czwarte wydanie cenionego podręcznika akademickiego przedstawia aktualne zagadnienia z zakresu prawa administracyjnego i systemu administracji publicznej. W opracowaniu uwzględniono odesłania do najnowszych publikacji z zakresu prawa administracyjnego, materiału normatywnego oraz orzecznictwa sądów administracyjnych i Trybunału Konstytucyjnego.”
W kręgu nauki o bezpieczeństwie
. Wydanie pierwsze (2018). Warszawa: Difin SA.
„Problematyka bezpieczeństwa wewnętrznego, w tym zwłaszcza funkcjonowanie Policji, jak również historia administracji i prawa. Bezpieczeństwo w aspektach prawno-politologicznych oraz w aspektach instytucjonalno-formalnych.”
Wierzbowski, M.
et al.
(2022)
Postępowanie administracyjne i sądowoadministracyjne
. 3. wydanie zmienione i uzupełnione. Warszawa: Wydawnictwo C. H. Beck.
„Podręcznik Postępowanie administracyjne i sądowoadministracyjne został przygotowany przez zespół autorów z Katedry Prawa i Postępowania Administracyjnego Uniwersytetu Warszawskiego. Większość z nich ma bogate doświadczenie praktyczne jako adwokaci, radcowie prawni czy sędziowie. Praca obejmuje trzy podstawowe procedury administracyjne - postępowanie ogólne, podatkowe i egzekucyjne oraz zawiera także części dotyczące postępowania przed sądami administracyjnymi, postępowań szczególnych (m.in. przed prezesem UOKiK i przed Sądem Ochrony Konkurencji) i postępowania administracyjnego w Unii Europejskiej.”
Wujczyk, M.
et al.
(2022)
Aplikacja radcowska: prawo pracy
. Stan prawny na 1 września 2022 r. Warszawa: Wolters Kluwer.
„Książka zawiera szczegółowo opracowane odpowiedzi na pytania (kazusy) obowiązujące na kolokwium ustnym z zakresu prawa pracy, przewidzianym w programie aplikacji radcowskiej od 2022 r. Stanowi doskonałą pomoc w lepszym zrozumieniu i sprawdzeniu zdobytej wiedzy teoretycznej oraz uczy stosowania prawa w praktyce. Autorzy odwołują się do wybranego orzecznictwa Sądu Najwyższego i przedstawiają przegląd ważniejszych instytucji zarówno indywidualnego, jak i zbiorowego prawa pracy, w tym omawiają przepisy regulacji covidowych.”
Żelazowska, W. (2022)
Prawo nieruchomości
. 21. wydanie, stan prawny: 1 października 2022 r. (obejmuje zmiany wchodzące w życie 2.10.2022 r. (Dz.U. z 2022 r. poz. 1846), 1.1.2023 r. (Dz.U. z 2022 r. poz. 1557) oraz 27.1.2023 r. (Dz.U. z 2022 r. poz. 1557). Warszawa: C. H. Beck.
„Książka adresowana jest do prawników oraz studentów prawa. Kolejne wydania publikacji uwzględniają najnowsze zmiany, przez co zapewniają bieżącą znajomość prawa. Publikacja zawiera ustawy i rozporządzenia dotyczące nieruchomości oraz wyciąg z Kodeksu cywilnego.”
Zimmermann, J. (2022a)
Aksjomaty administracji publicznej
. Warszawa: Wolters Kluwer (Seria Monografie).
„Publikacja jest już czwartym opracowaniem autora z cyklu monografii dotyczących najważniejszych cech prawa administracyjnego. Opisane w niej aksjomaty dotyczą administracji publicznej demokratycznego państwa prawnego. Temat ten jest związany z działem życia państwowego i społecznego, dla którego prawo ma wprawdzie oczywiste i duże znaczenie, ale który funkcjonuje w znacznym stopniu w oparciu o reguły wyprowadzane z wielu pozaprawnych nauk społecznych oraz z praktyki i doświadczenia.”
Zimmermann, J. (2022b)
Prawo administracyjne
. Wydanie 10, stan prawny na 1 maja 2022 r. Warszawa: Wolters Kluwer.
„podręcznik zawierający wnikliwe omówienie elementarnych pojęć oraz zagadnień z obszaru prawa administracyjnego. Publikacja jest skondensowanym i kompletnym wykładem fundamentalnego kursu prawa administracyjnego w zakresie ogólnym. Przeznaczona jest dla studentów prawa i administracji.”