REGULAMIN BIBLIOTEKI GŁÓWNEJ WYŻSZEJ SZKOŁY FINANSÓW I PRAWA W BIELSKU-BIAŁEJ
I.
Cele i zadania Biblioteki
- Biblioteka Główna zwana dalej Biblioteką funkcjonuje wypełniając zadania określone w aktach prawnych, którym podlega Wyższa Szkoła Finansów i Prawa. Głównym celem działalności jest obsługa informacyjna pracowników i studentów, gromadzenie oraz udostępnianie dzieł i zasobów informacji, dostosowanych do profilu kształcenia uczelni, jej potrzeb naukowych, badawczych i dydaktycznych.
- Działalność Biblioteki podlega Kierownikowi Biblioteki, sprawuje on nadzór merytoryczny nad Systemem Biblioteczno-Informacyjnym, współpracuje z jego użytkownikami oraz z władzami uczelni. Nadzór naukowy nad Biblioteką sprawuje Rektor Wyższej Szkoły Finansów i Prawa.
- Kierownik Biblioteki:
- jest bezpośrednim zwierzchnikiem pracowników Biblioteki.
- zasiada w Radzie Bibliotecznej.
- inicjuje kierunki rozwoju Biblioteki i przedkłada odpowiednie wnioski władzom uczelni.
- odpowiada za właściwą organizację pracy w Bibliotece.
- W ramach realizacji zadań Biblioteki, Kierownik Biblioteki może tworzyć zespoły zadaniowe, realizować część zadań Biblioteki w oparciu o wymianę międzybiblioteczną, oraz współpracować czynnie z innymi uczelniami na terenie kraju w ramach wymiany publikacji uczelnianych
- Biblioteka podaje do wiadomości publicznej aktualne informacje, ułatwiające korzystanie z gromadzonych zbiorów i zasobów, nie ujętych w Regulaminie.
II.
Zasady dostępu do Biblioteki
- Ze zbiorów mogą korzystać wszyscy pracownicy i studenci Uczelni oraz wszyscy uczniowie i pracownicy Bielskiej Szkoły Menedżerów.
- Dokumentami, którymi należy posługiwać się w bibliotece są:
- legitymacja uczniowska Bielskiej Szkoły Menadżerów,
- legitymacja studencka (ELS) Wyższej Szkoły Finansów i Prawa,
- dokument umożliwiający potwierdzenie tożsamości czytelnika (dowód osobisty, paszport).
- Czytelnik zobowiązany jest do szczególnej troski i dbałości o udostępniane mu przez Bibliotekę materiały biblioteczne.
- Na Czytelnika nakłada się obowiązek sprawdzenia stanu wypożyczanej pozycji oraz do natychmiastowego zgłoszenia ewentualnych uszkodzeń pracownikowi Biblioteki, który zobowiązany jest odnotować zgłaszane zastrzeżenia przed wypożyczeniem pozycji. W sytuacji zaniechania tego obowiązku przez czytelnika, zostanie on obarczony odpowiedzialnością za uszkodzenia podczas zwracania dzieła.
- W Bibliotece obowiązuje cisza, zakaz wnoszenia oraz spożywania wszelkich posiłków i napojów, dopuszcza się korzystanie z własnych urządzeń elektronicznych (tablet, laptop), w sposób nie zakłócający pracy pozostałym czytelnikom i pracownikom biblioteki.
- Czytelnika łamiącego niniejsze zasady Kierownik Biblioteki może pozbawić prawa wstępu do Biblioteki oraz zgłosić zaistniałą sytuację Dziekanowi do spraw studenckich.
- Biblioteka zapewnia dostęp do Internetu w celach edukacyjnych, słuchawki do korzystania z materiałów na nośnikach elektronicznych, a także możliwość kopiowania wybranych fragmentów dzieła. Czytelnicy mogą skorzystać z usługi kopiowania materiałów drukowanych w punkcie kserograficznym na terenie uczelni.
III.
Udostępnianie materiałów bibliotecznych
- Czytelnikom udostępnia się dzieła z księgozbioru podręcznego w Czytelni Biblioteki na miejscu oraz z księgozbioru Biblioteki przeznaczonego do wypożyczeń na zewnątrz.
- Przed wejściem do Czytelni należy pozostawić w szatni okrycia wierzchnie. Zabronione jest wnoszenie żywności i napojów, z wyjątkiem wody w butelce, co należy zgłosić wcześniej pracownikowi Czytelni.
- Czytelnik rejestruje swoje wejście do Czytelni na cały czas pobytu poprzez okazanie pracownikowi Czytelni dokumentu potwierdzającego tożsamość oraz wpisanie się do Księgi Odwiedzin Czytelni.
- Księgozbiór Czytelni nie jest objęty wolnym dostępem. Czytelnik powinien zapoznać się z ofertą Czytelni poprzez skorzystanie z elektronicznego systemu bibliotecznego LIBRA oraz zgłosić pracownikowi Czytelni zapotrzebowanie na wybrane pozycje.
- Wypożyczeniom na zewnątrz podlegają książki i inne materiały zgromadzone w Wypożyczalni Biblioteki.
- W szczególnych sytuacjach, na prośbę Czytelnika Kierownik Biblioteki może wyrazić zgodę na wypożyczenie pozycji z księgozbioru podręcznego Czytelni.
- Wypożyczanie i zwroty materiałów skatalogowanych rejestrowane są w elektronicznym systemie bibliotecznym LIBRA.
- Osoby zainteresowane, spoza Uczelni, mogą skorzystać jedynie ze zbiorów katalogu podręcznego, przedkładając pracownikowi Czytelni dokument potwierdzający tożsamość (dowód osobisty lub paszport) oraz rejestrując swój pobyt w Księdze Odwiedzin Czytelni.
- Czytelnia udostępnia na miejscu pozycje z katalogu podręcznego oraz umożliwia, za pośrednictwem wydzielonych terminali dostęp do elektronicznych zbiorów Biblioteki Narodowej w systemie ACADEMICA.
- Zasady korzystania z zasobów elektronicznych Biblioteki Narodowej w oparciu o system ACADEMICA reguluje Umowa podpisana pomiędzy Biblioteką Narodową a Wyższą Szkołą Finansów i Prawa oraz dostępny do wglądu w czytelni Biblioteki Podręcznik Czytelnika CWPN ACADEMICA, do wglądu również na stronie academica.edu.pl
- Kończąc okres pobierania nauki w Bielskiej Szkole Menadżerów, okres zatrudnienia w Bielskiej Szkole Menadżerów; okres studiów lub okres pracy w Wyższej Szkole Finansów i prawa, staż lub okres rezydencji na Uczelni, należy przedstawić w odpowiedniej jednostce Uczelni poświadczoną przez Kierownika Biblioteki, imienną Kartę Obiegową, zaświadczającą o dopełnieniu wszelkich zobowiązań w stosunku do Biblioteki, wynikających z korzystania z jej usług.
- Zabrania się czytelnikom odstępowania wypożyczonych przez siebie materiałów bibliotecznych osobom postronnym.
- O zagubieniu lub kradzieży dokumentów umożliwiających czytelnikowi korzystanie z biblioteki należy niezwłocznie powiadomić Kierownika Biblioteki.
- Biblioteka na prośbę czytelnika może sprowadzić z innych bibliotek wybrane pozycje, którymi sama nie dysponuje (wypożyczenie międzybiblioteczne). Tryb realizacji zamówień międzybibliotecznych zależy od zasad przyjętych w tych bibliotekach.
IV.
Szczegółowe zasady wypożyczania.
- Limit ilości wypożyczonych pozycji wynosi: dla uczniów Bielskiej Szkoły Menadżerów maksymalnie 3 pozycje na okres jednego miesiąca, dla studentów Wyższej Szkoły Finansów i Prawa 6 pozycji, na okres jednego miesiąca, dla pracowników Bielskiej Szkoły Menadżerów oraz pracowników Wyższej Szkoły Finansów i Prawa 8 pozycji na okres jednego miesiąca. Po upływie wyżej wymienionego terminu, wypożyczone pozycje można przedłużyć o kolejny miesiąc, pod warunkiem, że nie zostało zgłoszone na nie wcześniej zapotrzebowanie przez innych czytelników.
- W uzasadnionych sytuacjach Kierownik Biblioteki może wyrazić zgodę na wypożyczenie większej ilości pozycji (badania naukowe, redagowanie artykułów na konferencje naukowe, pisanie prac dyplomowych).
- W uzasadnionych przypadkach dopuszczalne są wypożyczenia krótkoterminowe materiałów ze zbiorów Czytelni. Zwrot powinien nastąpić w terminie uzgodnionym z pracownikiem Biblioteki, w miarę możliwości w tym samym dniu. Wypożyczenia krótkoterminowe nie mogą ograniczać dostępu do zbiorów Czytelni pozostałym czytelnikom.
- Kierownik Biblioteki może zezwolić na wypożyczenie nocne lub świąteczne książki ze zbiorów Czytelni; w tym przypadku wypożyczenie następuje bezpośrednio przed zamknięciem Biblioteki, a zwrot – w terminie uzgodnionym z pracownikiem Biblioteki.
- Dopuszcza się możliwość dwukrotnego przedłużenia wypożyczonych pozycji, jeśli nie ma innych uwarunkowań (zapotrzebowanie innego czytelnika zgłoszone wcześniej).
- Pozycje będące własnością innych bibliotek (wypożyczenia międzybiblioteczne) nie podlegają przedłużeniu.
- Biblioteka może wyznaczyć krótszy, od określonego, termin zwrotu pozycji bardzo poszukiwanych, na które oczekuje większa grupa czytelników.
- W sytuacji, gdy Czytelnik nie może osobiście odebrać książek, odpowiednio wcześniej powinien przekazać pracownikowi Biblioteki upoważnienie dla osoby, która będzie odbierać książki w jego imieniu, podając imię i nazwisko oraz serię i numer dowodu osobistego (lub numer paszportu) upoważnianej osoby.
- Wypożyczone książki należy zwracać w terminach wyznaczonych przez Bibliotekę. Niezwrócenie wypożyczonej książki w wyznaczonym terminie powoduje blokadę konta bibliotecznego Czytelnika oraz w zależności od sytuacji, dalsze konsekwencje, z czasowym pozbawieniem prawa do korzystania z Biblioteki włącznie. Decyzję w każdym przypadku podejmuje, po rozpatrzeniu Kierownik Biblioteki.
- Wszystkie książki wypożyczone użytkownikom instytucjonalnym (wypożyczenia międzybiblioteczne) są zwracane do określonego dnia (zgodnie z zasadami na jakich zostały wypożyczone).
- Zwrot książek może nastąpić poprzez osobę trzecią, a w uzasadnionych przypadkach poprzez wysłanie pocztą. Termin zwrotu książki jest równoznaczny z datą nadania przesyłki poleconej.
- Czytelnik ponosi pełną odpowiedzialność za stan wypożyczonych pozycji, w sytuacji zniszczenia lub zagubienia książki, zobowiązany jest do odkupienia takiego samego tytułu, a jeśli jest to niemożliwe, ustala z Kierownikiem Biblioteki tytuł który zobowiązany jest odkupić w nieprzekraczalnym terminie.
- Pozycje uszkodzone lub odnalezione pozostają własnością Biblioteki.
Zasady przetwarzania danych osób korzystających z Biblioteki
Zgodnie z Art.13 ust. 1 i ust. 2. Art 14 ust. 1 i ust.2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (dalej: RODO) Biblioteka Wyższej Szkoły Finansów i Prawa informuje, że:
- Administratorem przetwarzającym Pani/Pana dane osobowe jest Wyższa Szkoła Finansów i Prawa, 43-382 Bielsko-Biała, ul. Cz. Tańskiego 5
- Administrator powołał Inspektora Ochrony Danych, z którym można się skontaktować pod adresem – Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel.33 829 72 43
- Pani/Pana dane osobowe są zbierane i przetwarzane wyłącznie w zakresie niezbędnym do realizacji zadań bibliotecznych oraz wykonania przez Administratora obowiązków wynikających z ustawy z dnia 27 czerwca 1997 r. o bibliotekach (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 1479).
- Podstawą przetwarzania Pani/Pana danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit b) i c) RODO.
- Jeżeli Pani/Pan jest studentką/studentem, to Pani /Pana dane osobowe, które są dostępne w systemie dziekanatów Uczelni są pobierane do sytemu informatycznego Biblioteki. Dokumentami niezbędnymi do aktualizacji konta są odpowiednio: ważna legitymacja studencka, dowód osobisty lub paszport.
- Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez Administratora przez okres ustawowy niezbędny do realizacji wyżej wymienionych celów (t.j Dz.U. 2020 poz.85 z późn. zm. Ustawa z 20 lipca 2018 Prawo o Szkolnictwie wyższym i nauce.
- Zamknięcie konta bibliotecznego użytkownika następuje po uregulowaniu zobowiązań użytkownika wobec Biblioteki, poświadczone w imiennej Karcie Obiegowej uczelni.
- Zamknięcie konta bibliotecznego równoznaczne jest z usunięciem danych osobowych użytkownika z elektronicznego systemu bibliotecznego.
- Pani/Pana dane osobowe nie będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany i nie będą poddawane profilowaniu.
- Posiada Pani/Pan prawo do żądania od Administratora dostępu do danych osobowych, prawo do ich sprostowania usunięcia lub ograniczenia przetwarzania wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzanych danych oraz prawo do przenoszenia swoich danych.
- Posiada Pani/Pan prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego w związku z przetwarzaniem Pani/Pana danych osobowych Biuro Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych (PUODO) ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa, tel. 22 8607086 lub skrzynka elektroniczna www.uodo.gov.pl/pl/p/kontakt
- Jeżeli przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych odbywa się na podstawie udzielonej przez Panią/Pana zgody na przetwarzanie danych, przysługuje Pani/Panu prawo cofnięcia tej zgody w dowolnym momencie.
Postanowienia końcowe
- Biblioteka ma prawo informować Czytelników o innych, szczegółowych zasadach dostępu do zbiorów (oprócz zasad przedłożonych w regulaminie), precyzować sposoby posługiwania się nowymi źródłami informacji itp. Treści komunikatów dodatkowych oraz ogłoszeń Biblioteki są obowiązujące dla Czytelnika.
- Czytelnik ma prawo zgłaszać pracownikom Biblioteki wnioski i uwagi dotyczące zasad udostępniania zbiorów, brakujących w zbiorach pozycji itp.
- Przed opuszczeniem Biblioteki czytelnik zobowiązany jest do zabrania ze sobą wszystkich należących do niego przedmiotów.
- Za rzeczy pozostawione Biblioteka nie ponosi odpowiedzialności.