1. Ostatnimi czasu często pojawia się Pan w mediach. Proszę powiedzieć z jakiego powodu?

Zaczęło się od wywiadu z okazji 20-lecia samorządu w Polsce, którego udzieliłem dziennikarzowi Gazety Wyborczej na temat dochodów gmin. Od tego czasu dzwoni do mnie z prośbą o komentarz na temat bieżących wydarzeń związanych z funkcjonowaniem samorządu terytorialnego w Polsce. Ostatni komentarz dotyczył pomysłu zatrudnienia 42 egzekutorów długów w katowickim Urzędzie Miasta.

2. Egzekutor długów – bezpośrednio kojarzy się z prawem; a co to oznacza dla finansisty i jak to funkcjonuje w praktyce?

Egzekutor długów to osoba, która egzekwuje zaległe należności. I tak np. artykuł do którego udzieliłem komentarza dotyczył planów zatrudnienia 52 osób, które miałyby odpowiadać za monitowanie dłużników gminy Katowice. Więc formalnie nie są to egzekutorzy długów, a raczej osoby które przypominają o zaległościach w stosunku do gminy. Wydaje się, że pomysł opiera się na koncepcji, iż jeśli dostatecznie długo i wytrwale będzie się przypominać dłużnikowi o zobowiązaniach to ona dla tzw. „świętego spokoju” ureguluje należności. Oczywiście sprawa nie jest błacha, stąd przypominanie powinno się odbywać zgodnie z prawem, a co do efektów - no cóż, zobaczymy…

3. W kontekście udzielonego przez pana wywiadu do dodatku specjalnego Gazety Wyborczej pt. Skąd gmina ma pieniądze? chcę zapytać o następujące kwestie: co finansuje gmina z własnych środków oraz jaki procent budżetu gminy to środki własne a jaki procent stanowią środki otrzymane z budżetu państwa?

Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa. W Polsce jest 2489 gmin co sprawia, że nie znajdziemy dwóch takich samych. Pytanie dwuczłonowe, stąd odpowiem kolejno: Po pierwsze, ze środków własnych gmina może sfinansować co tylko zechce, pod warunkiem, że jest to finansowane działanie jest zgodne z prawem i niezastrzeżone dla innego organu administracji publicznej. Mówiąc w skrócie: jeśli nie wiadomo kto ma coś zrobić, to w zakresie zaspokajania potrzeb lokalnych ma to zrobić gmina – nazywa się to zasadą domniemania kompetencji w sprawach lokalnych. Teoretycznie ze środków własnych powinny być finansowane zadania własne, ale w praktyce gminy często dokładają do pomocy społecznej lub oświaty i wychowania, które są własnymi tylko z nazwy. Katalog zadań własnych gminy jest tak rozległy, że nie sposób wyczerpać tej tematyki w krótkiej odpowiedzi. Odpowiadając na drugą kwestię należy zaznaczyć, że sytuacja finansowa gminy, tj. ile gmina ma środków własnych, a ile dostaje z budżetu państwa też jest kwestią ruchomą. Statystyczna gmina ma 43.7% dochodów własnych, tyle, że statystyczna gmina nie istnieje, tak jak statystyczny Polak. Są gminy (bogate) w których udział dochodów własnych sięga 95% (Kleszczów – jedna z najbogatszych gmin w Polsce w przeliczeniu na mieszkańca), są też takie, które tych środków własnych mają 5-9%. Reszta to subwencja oraz dotacje z budżetu państwa.

4. Jest Pan dziekanem ds. dydaktyki WSFiP, stąd ostanie pytanie o dydaktykę. Czy dzisiejsze nauczanie finansów publicznych w wyższych uczelniach jest wystarczającą odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku oraz czy widzi Pan w tej przestrzenie jakieś konieczne zmiany w kształceniu?

Wydaje mi się, że finanse publiczne jako przedmiot wykładany na uczelniach wyższych, borykają się z tymi samymi problemami co inne przedmioty. Chodzi mi przede wszystkim o udział aspektów praktycznych i to nie w sensie pokazywania na zajęciach statystyk dotyczących wysokości dochodów, wydatków, deficytu czy długu publicznego. Ważniejsze są mechanizmy, które powodują te zjawiska oraz ich oddziaływanie na gospodarkę. Przykładowo: Dlaczego 3% deficyt budżetowy Państwa jest dopuszczalny, a wyższy już niebezpieczny – nie ma moim zdaniem racjonalnych przesłanek dla takiego twierdzenia. Można podać wiele przykładów, choćby np. przedsiębiorca Przecież przedsiębiorca rozpoczynający działalność biorąc kredyt na maszyny przekracza wiele set krotnie relację zadłużenia w stosunku do przychodów i nikt nie mówi, że to niebezpieczne. Drugi aspekt to narzędzia. Trzeba pokazywać nowoczesne metody, które mogą być wykorzystane w procesie zarządzania środkami publicznymi. Trzecim aspektem jest korelacja międzyprzedmiotowa, na którą powinno się zwracać większą uwagę. Począwszy od takich oczywistych skojarzeń jak makroekonomia, a kończąc na rynkach finansowych. Te ostatnie są szczególnie istotne teraz, kiedy jednostki sektora finansów publicznych coraz chętniej korzystają z finansowania bezpośrednio na rynkach finansowych. Ludzie, którzy wiążą swoją przyszłość z pracą w sektorze publicznym powinni takie zależności znać, wtedy podejmowany przez nich decyzje będą się charakteryzować racjonalnością i wysokim poziomem efektywności.

Dziękuję