W dniu 8 maja 2015 r. na Wydziale Prawa i Nauk Społecznych odbyła się Ogólnopolska Konferencja Naukowa pt. „Tajemnice w prawie”.

Celem Konferencji była wymiana poglądów na temat szeroko pojętych tajemnic obowiązujących w prawie polskim, tj. od tajemnic w zawodach prawniczych, prawie administracyjnym, prawie karnym, po tajemnicę lekarską, czy tajemnice wynikające z ustawy o ochronie informacji niejawnych. Ważny elementem Konferencji było również wykazanie skutków naruszeń tajemnic dla jednostki, a nawet Państwa.

Konferencję otworzył JM Rektor WSFiP prof. Jan Ostoj witając w imieniu Uczelni uczestników Konferencji w tym m.in. prof. Stanisława Hoca z Uniwersytetu Opolskiego, prof. Helenę Żakowską-Henzler WSFiP INP PAN, prof. Leona Tyszkiewicza WSFiP, prof. Marka Kulisza, dr Jakuba Łukasiewicza Uniwersytet Rzeszowski, dr Michała Skwarzyńskiego Katolicki Uniwersytet Lubelski, płk dr Jerzego Nikołajewa Wyższa Szkoła Stosunków Międzynarodowych i Komunikacji Społecznej w Chełmie oraz pozostałych pracowników naukowo-dydaktycznych Wydziału Prawa i Nauk Społecznych.

Wykład wprowadzający pt. „Karnoprawna ochrona informacji niejawnych” – wygłosił prof. Stanisław Hoc, Uniwersytet Opolski.

Podczas trzech paneli na konferencji zostały wygłoszone bądź przedstawione referaty Prof. Helena Żakowska - Henzler, WSFiP „Tajemnica przedsiębiorstwa jej istota i ochrona”; dr Beata Machay, WSFiP „Prawo jako magazyn tajemnic - charakterystyka historyczna” ; dr Jakub Łukasiewicz Uniwersytet Rzeszowski "Tajemnica danych identyfikujących rodziców biologicznych przysposobionego w perspektywie prawnoporównawczej"; płk dr Jerzy Nikołajew Wyższa Szkoła Stosunków Międzynarodowych i Komunikacji Społecznej w Chełmie; Centralny Zarząd Służby Więziennej "Tajemnica służbowa i zawodowa w Służbie Więziennej, ze szczególnym uwzględnieniem statusu kapelanów więziennych"; dr Marta Kołodziejczyk, WSFiP” Prawa człowieka vs bezpieczeństwo – wyzwania dla zasady jawności życia publicznego”; dr Bartłomiej Jochemczyk, WSFiP „Czyn nieuczciwej konkurencji dotyczący ujawnienia tajemnicy przedsiębiorstwa” dr Elżbieta Maj, WSFiP„Tajemnica w postępowaniu administracyjnym”; dr Michał Chajda, WSFiP „Tajemnica notarialna”; dr Alicja Maciejowska, WSFiP "Tajemnica adwokacka - problematyka kontaktu z klientem w sprawach cywilnych"; dr Michał Skwarzyński, Katolicki Uniwersytet Lubelski „Tajemnica adwokacka jako przedmiot ochrony sumienia adwokata”; dr Lucjan Wroński, WSFiP „Tajemnica spowiedzi w późnej scholastyce”; mgr Jakub Jasiński, WSFiP „Tajemnica bankowa w postępowaniu przygotowawczym”. Po dyskusji nastąpiło podsumowanie i zamknięcie Konferencji przez prof. Leszka Wilka przewodniczącego Rady Programowej Konferencji.

Galeria zdjęć - kliknij

Luty 2019