W dniu 4 czerwca 2019 studenci II roku kierunku Finanse i rachunkowość wzięli udział w wizycie studyjnej w Przedsiębiorstwie Inżynierii Miejskiej w Czechowicach-Dziedzicach. Wizyta zaplanowana została w dwóch etapach: wizyta w siedzibie spółki oraz wizyta w oczyszczalni ścieków.

Głównym celem było zapoznanie studentów z procesem inwestycyjnym w przedsiębiorstwie świadczącym usługi o charakterze publicznym. W oczyszczalni ścieków studenci mieli okazję zapoznać się z procesem realizacji inwestycji finansowanej ze środków UE. Bardzo istotnym elementem prezentacji były wnioski z realizacji inwestycji w kontekście finansowym, ponieważ planowanie finansowe tak dużej inwestycji wiąże się ze sporym ryzykiem związanym z długim horyzontem jej realizacji, a co za tym idzie ze zmiennością kosztów jego realizacji.

W siedzibie spółki dominowały zagadnienia związane z bieżącą działalnością spółki oraz planami rozwojowymi. Dominowały oczywiście finanse: jak zbilansować bieżącą działalność spółki przy licznych ograniczeniach nakładanych przez ustawodawcę i regulatorów rynku, w jaki sposób ustalać ceny sprzedaży, skąd czerpać środki na finansowanie rozbudowy i modernizacji infrastruktury. Zagadnienia te w przystępny sposób omówili Prezes zarządu Piotr Herczek oraz Dyrektor ds. ekonomiczno-finansowych mgr Agata Kaplita- Boroniec.

Czerwiec 2019