W dniu 25 stycznia br. młodzież szkół średnich Podbeskidzia uczestniczyła w arcyciekawym wykładzie pt. „Niezwykłe przypadki identyfikacji człowieka”.

Wykład pt. „Niezwykłe przypadki identyfikacji człowieka”, poprowadził prof. Bronisław Młodziejowski, wybitny ekspert z zakresu biologii kryminalistycznej i medycyny sądowej, szef ekspedycji ds. ekshumacji ofiar zbrodni katyńskiej, Prezes Polskiego Towarzystwa Kryminalistycznego.

W tym dniu uczniowie szkół z Bielska-Białej, Żywca, Czechowic-Dziedzic i Cieszyna poznali wiedzę na temat „niezwykłych” przypadków identyfikacji kryminalistycznej. Pan Profesor zaprezentował trzy ciekawe przypadki identyfikacji ze Śląska. Młodzież dowiedziała się jak przebiega identyfikacja sprawców przestępstw za pomocą śladów kryminalistycznych; ponadto słuchacze poznali zasady identyfikowania, w tym tożsamości osób zmarłych, które to czynności realizują technicy kryminalistyczni Policji i biegli sądowi w tym zakresie.

Można rzec, że młodzież „przecierała oczy ze zdumienia” oglądając prezentację i słuchając objaśnień Pana Profesora, gdy w przeszłości przeprowadzał badania i identyfikacje. Wszyscy słuchacze docenili stopień trudności opracowywanych ekspertyz, złożoność problemów i wszechstronne wykształcenie, którym musi wykazać kryminalistyk w swej pracy.

Wykład Pana Profesora Bronisława Młodziejowskiego cieszył się tak wielkim zainteresowaniem wszystkich zebranych, tj. kilkaset słuchaczy, że ustalono wspólnie – dzięki uprzejmości Pana Profesora – o konieczności kontynuowania zagadnienia w dodatkowym terminie, w dniu 15 marca 2019 r. godzina 13.00.

Serdecznie zapraszamy.

Luty 2019