Realizując stały element edukacji praktycznej w trakcie zajęć na kierunku Bezpieczeństwo Wewnętrzne Wyższej Szkoły Finansów i Prawa w Bielsku-Białej, w dniu 21.01.2019 r. studenci III roku studiów licencjackich na kierunku Bezpieczeństwo Wewnętrzne wraz z Kierownikiem Katedry dr Ryszardem Bełdzikowskim i dr Jackiem Sikorą udali się do Wydziału Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta w Bielsku-Białej.

Dzięki dobrej współpracy z Naczelnikiem Wydziału Zarządzania Kryzysowego p. Adamem Caputą, studenci poznali teoretyczne i praktyczne elementy zarządzania kryzysowego, które przybliżyła studentom Pani Ewa Golik specjalista Wydziału Zarządzania Kryzysowego w Urzędzie Miasta Bielsko-Biała.

Korzystając z uprzejmości gospodarzy, pierwsza część zajęć odbyła się w pomieszczeniach Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej na ul. Leszczyńskiej w Bielsku-Białej. Pani E. Golik zaprezentowała wyposażenie sal przeznaczonych do prac Zespołu Zarządzania Kryzysowego; przybliżyła jego skład oraz realizowane zadania tak w czasie planistycznym jak i w czasie działań, w sytuacji zagrożenia. Opisując urządzenia i systemy podkreśliła, że jest to jeden z najnowocześniejszych obiektów dedykowany do sprawnego przeprowadzania działań w sytuacji kryzysowej. Podkreśliła, że usytuowanie tych pomieszczeń w bezpośredniej bliskości stanowiska dowodzenia PSP daje gwarancję szybkiego przepływu informacji i podejmowania skutecznych działań we wszelkiego rodzaju sytuacjach zagrażających życiu i zdrowiu obywateli a także ich mieniu w obszarze Miasta Bielska-Białej i powiatu bielskiego.

Szczególne zainteresowanie studentów wzbudziły systemy wczesnego ostrzegania jak i alarmowania, którymi można zdalnie zawiadywać tak z poziomu Państwowej Straży Pożarnej, jak też Wydziału ZK UM w Bielsku-Białej i również za pośrednictwem aplikacji zainstalowanych w telefonach. Dodatkową atrakcję dla studentów zapewnił Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Bielsku-Białej st. bryg. Zbigniew Mizera, umożliwiając, pod przewodnictwem st. kpt. Romana Markwicy i asp. Jakuba Górnego zapoznanie się ze sprzętem będącym w dyspozycji strażaków. Specjalnie dla studentów, ogłoszono próbny alarm, którego podstawowym elementem był „zjazd na rurze”.

Druga część zajęć odbyła się w Wydziale Zarządzania Kryzysowego UM w Bielsku-Białej. Tam też, pod przewodnictwem p. Ewy Golik pracownicy wydziału, w sposób kompetentny, przeprowadzili studentów przez elementy zarządzania kryzysowego i obrony cywilnej. Studenci mieli możliwość zapoznać się z bardzo obszernymi planami zarządzania kryzysowego, dowiedzieli się o elementach praktycznego funkcjonowania Centrum Zarządzania Kryzysowego w UM jak też rozszerzyli swoją wiedzę w zakresie Obrony Cywilnej.

Zajmujące zajęcia pozwoliły zapomnieć studentom o upływie czasu. Kilkugodzinne spotkanie „z praktycznym wymiarem zarządzania kryzysowego” minęło niepostrzeżenie. Pozytywna reakcja studentów i przychylne przyjęcie gospodarzy, daje pole w przyszłości do organizacji takich spotkań.

Kwiecień 2019