27 listopada 2018 roku w Wyższej Szkole Finansów i Prawa młodzież szkół średnich oraz studenci Uczelni mieli okazję zapoznać się ze współczesnymi metodami identyfikacji sprawcy przestępstwa oraz specyfiką pracy prywatnego detektywa.

Z pierwszym tematem zmierzył się policyjny technik kryminalistyki, a jednocześnie wykładowca Wyższej Szkoły Finansów i Prawa mgr Dariusz Szydłowski. W swoim wystąpieniu podkreślił znaczenie śladów linii papilarnych i profilu DNA w identyfikowaniu sprawców różnych przestępstw. Uczestnicy spotkania mieli możliwość obejrzenia techniki pobierania odcisków linii papilarnych. Zainteresowanie zebranych wzbudziła prezentacja zawartości przepastnej walizki ze sprzętem będącej na wyposażeniu techników kryminalistyki. Tej samej, z której na co dzień podczas ćwiczeń korzystają studenci. Zdaniem prelegenta, rozwój techniki kryminalistycznej i metod identyfikacji osób pozwala skutecznie rozwiązywać zagadki kryminalne z przeszłości i doprowadzać do skazań tych przestępców, którzy po kilkunastu latach braku konsekwencji zdążyli uwierzyć już w swoją bezkarność.

Z kolei mgr Jarosław Kwaśny, właściciel Centrum Detektywistycznego Delta, zapoznał młodzież ze specyfiką pracy prywatnego detektywa. Omówił wymagania formalne, które należy spełnić by pracować w tym zawodzie. Opisał cechy, którym powinien odpowiadać kandydat na detektywa. Wśród nich wymienił znajomość i szacunek dla prawa, inwencję, kreatywność, ale i spostrzegawczość oraz skrupulatność. Stwierdził, że najlepszymi detektywami i policjantami są ci, dla których to co robią jest pasją. Zaprzeczył stereotypom, według których prywatny detektyw zajmuje się głównie zdradami małżeńskimi. Dla firmy prelegenta to niewielki odsetek zleceń. Za to istotna część zleceń ma związek z zapewnieniem bezpiecznych i uczciwych warunków prowadzenia działalności gospodarczej. Potwierdzeniem dużego zainteresowania tym wystąpieniem były liczne pytania z sali.

Wystąpienia obu prelegentów zostały nagrodzone brawami. Młodzież natomiast uzyskała sporą dawkę informacji, które mogą się przydać również podczas podejmowania decyzji co do przyszłości zawodowej.

13 Gru 2018
10:30AM -
Spotkanie dla młodzieży
18 Gru 2018