Zapraszamy do przeczytania wywiadu z najlepszą Absolwentką 2018 roku, która ukończyła studia jednolite magisterskie, Kierunek Prawo – Panią Dalią Adamczyk. Pani Dalia dzięki swojej pracowitości oraz sumienności, co roku otrzymywała wyróżnienia oraz nagrody Rektora za wysokie wyniki w nauce.

E.G. Chciałabym rozpocząć od tego, że serdecznie gratuluję ukończenia studiów i uzyskania tytułu magistra Prawa. Skąd u Pani zamiłowanie do prawa? Dlaczego zdecydowała się Pani akurat na ten kierunek studiów?

D.A. Dziękuje za gratulacje. Wybrałam studia na kierunku Prawo, gdyż moje zainteresowania od wielu lat oscylowały wokół nauk humanistycznych. W trakcie pierwszego semestru nauki zafascynowała mnie logika prawnicza oraz prawoznawstwo. Wtedy też nabrałam przekonania, iż wybrany kierunek studiów to była właściwa decyzja. Studiowanie prawa to bowiem nie tylko przysłowiowe "wkuwanie na pamięć" przepisów, lecz także, jeśli nie przede wszystkim- szeroko pojęte myślenie: szukanie podstaw prawnych, scalanie faktów w pejzaż konkretnych przypadków, formułowanie rozwiązań. Umiejętność operowania wiedzą z zakresu prawa jest niezwykle przydatna w wielu sferach życia, tych zawodowych, jak i prywatnych. Otwiera przed nami szerokie możliwości dalszego rozwoju zawodowego. Nie bez znaczenia dla ukształtowania, tudzież umocnienia, mojej decyzji w podążaniu wybraną ścieżką był wkład kadry naukowej naszej uczelni. Życzliwość wykładowców oraz ich zapał w przekazywaniu wiedzy dosłownie "zarażały" pasją do Prawa.

E.G. Była Pani najlepszą studentką na Kierunku Prawo kończąc studia ze średnią 4,97. Jak Pani dużo musiała poświęcić czasu na naukę przez te pięć lat, ponieważ każdego roku otrzymywała Pani wyróżnienia za średnią ocen?

D.A. Odkąd pamiętam, lubiłam czytać, tworzyć własne teksty, rozwiązywać zagadki. Nauka była wiec zawsze moim bliskim kompanem. Niemniej jednak przyznać należy, iż żadne sukcesy nie przychodzą bez treningu, wysiłków oraz wyrzeczeń. Studia w trybie niestacjonarnym wymagały sporo własnej pracy. Każdego dnia, przez 5 lat, spędzałam 3-4 godziny czytając kodeksy, opracowania naukowe, rozwiązując testy. Myślę, że kluczem do sukcesu jest właściwie skonstruowany plan nauki a następnie powtórek oraz konsekwencja w jego realizacji. Samozaparcie oraz dyscyplina to warunki sine qua non w dążeniu do wyższych celów.

E.G. Skąd pomysł na temat pracy magisterskiej „Przemiany i spory wokół Trybunału Konstytucyjnego”?

D.A. Zainteresowanie losami polskiego Trybunału Konstytucyjnego było ostatnimi czasy ogromne, jednakże w moim odczuciu większa część społeczeństwa nie rozumiała/nie rozumie istoty owego "sporu konstytucyjnego". Początkowo ja również gubiłam się w stosie informacji przekazywanych na co dzień przez media. Chcąc zgłębić to zagadnienie, jak również chcąc podzielić się zebranymi badaniami z szerszym gronem, postanowiłam napisać pracę analizującą działalność sądu konstytucyjnego RP oraz towarzyszące temu spory. Aby bowiem zrozumieć ostatni konflikt jaki miał miejsce, konieczne jest sięgnięcie do źródeł, przyjrzenie się z bliska poszczególnym procesom i stanowiskom różnych ugrupowań. Aktualnie brak jest pozycji naukowej, która by poddawała dzieje Trybunału Konstytucyjnego szczegółowej analizie z uwzględnieniem ostatnich przemian normatywnych. Uznałam zatem za przydatne, czy wręcz konieczne uaktualnienie owego " kalendarium". Myślę, że moja praca może okazać się przydatną pomocą naukową w dziedzinie prawa konstytucyjnego.

E.G. Jakie są Pani najbliższe plany zawodowe, czy zamierza Pani podejść do egzaminu na aplikację prawniczą? Jeżeli tak to na jaką?

D.A. Aktualnie ubiegam się o przyjęcie na studia doktoranckie na kierunku Prawo. Wyniki rekrutacji będą znane w połowie września. Myślę również o zdawaniu na aplikację sędziowską, z uwagi jednak na mój dłuższy pobyt w Stanach Zjednoczonych i odbywaną tam praktykę, do egzaminu podejdę w przyszłym roku.

E.G. Jeżeli miałaby Pani powiedzieć o swoich marzeniach zawodowych w przyszłości, to jakie one są? Gdzie chciałaby Pani pracować w jakim zawodzie?

D.A. Moim marzeniem zawodowym jest praca dydaktyczna na uczelni. Zawsze lubiłam się uczyć, a także przekazywać moją wiedzę innym. Pomoc rówieśnikom w redagowaniu pism procesowych, rozwiązywaniu casusów itp. sprawiała mi wiele radości. W trakcie studiów udzielałam korepetycji studentom prawa także innych uczelni. Jak widzę że czyjś umysł się otwiera i zaczyna z sympatią darzyć to co do tej pory było dla niego obce, niezrozumiałe czy wręcz uciążliwe, to jest to dla mnie ogromna satysfakcja.

E.G. W trakcie studiów musiała Pani uczestniczyć w praktykach studenckich może nam Pani zdradzić gdzie Pani odbywała praktyki i jak się Pani podobały?

D.A. Po trzecim roku studiów odbywałam praktyki w sądzie, w wydziale karnym, natomiast po ukończeniu czwartego roku studiów wybrałam wydział cywilny. Spędzony tam czas oceniam bardzo pozytywnie. Miałam możliwość obserwacji rozpraw sądowych, analizowania akt sprawy, sporządzania projektów wyroków i uzasadnień. Takie zajęcia to czas zderzenia teorii z praktyką, tudzież okazja do poznania stylu pracy w sądownictwie. Zdobyte umiejętności są bardzo przydatne dla przyszłej pracy zawodowej, myślę ze każdy student prawa powinien odbyć takie praktyki.

E.G. Jak Pani wspomina ten okres pięciu lat na studiach czy nawiązały się przyjacielskie relacje w grupie i spotkania po zakończonych zajęciach czy nie było czasu na relaks?

D.A. Bardzo miło wspominam okres studiów. Obok intensywnej nauki był oczywiście czas na relaks. Nie zabrakło zatem wieczornych wyjść do pubu czy zimowych wypadów na narty. Poznałam wielu ciekawych ludzi, z którymi mam nadzieje utrzymywać dalszy kontakt.

E.G. Pani Dalio, bardzo dziękuję za wywiad, życzę wielu sukcesów w przyszłości nie tylko tych zawodowych, ale również w sferze prywatnej. Liczymy na to, że od czasu do czasu odwiedzi Pani mury swojej Uczelni.

13 Gru 2018
10:30AM -