W dniach 2-3 lipca 2018 r. w Sofii odbyło się spotkanie podsumowujące Projekt MARHABA, na którym dokonano całościowej analizy projektu, efektem której jest potwierdzenie realizacji wszystkich założeń programu i wyraźny sygnał o potrzebie kontynuacji tego rodzaju przedsięwzięć w przyszłości.

Projekt MARHABA dotyczył wymiany pracowników i studentów pomiędzy wybranymi Uczelniami Europejskimi oraz Uczelniami Bliskiego Wschodu.

Głównym koordynatorem był Uniwersyty of Santyago de Compostela w Hiszpanii. Projekt trwał 4 lata zakończył się sukcesem; pozwolił na realizację prac magisterskich studentów i prac badawczych pracownikom naukowym.

Cel projektu MARHABA bezpośrednio odpowiada rozwojowi dalszej współpracy między instytucjami UE i azjatyckimi w celu wysyłania i przyjmowania mobilności utalentowanych studentów i pracowników, zdolności wzmocnienia, przejrzystości i zdolności do zatrudnienia, a także umiejętności i kwalifikacji instytucji i osób.

Projekt MARHABA promował 125 przepływów studentów i pracowników między UE i Iranem, Irakiem i Jemenem w ramach współpracy, która obejmuje zrównoważoną reprezentację 9 uniwersytetów w zainteresowanych krajach trzecich (4 w Iranie, 4 w regionie Kurdystanu w Iraku) oraz 9 uniwersytetów w Europie (Hiszpania, Francja, Niemcy, Włochy, Wielka Brytania, Portugalia, Polska i Bułgaria).

Uczelnia składa podziękowania wszystkim partnerom i głównemu koordynatorowi Uniwersyty of Santyago de Compostela, Hiszpania, za współpracę przy realizacji tego ciekawego projektu.

Prof. nadzw. dr hab. inż. Jacek Binda

Wrzesień 2018