W dniu 25 maja br. w siedzibie naszej Uczelni odbył się wykład i warsztaty nt. „Czy istnieje zbrodnia doskonała – ciekawe przypadki identyfikacji kryminalistycznej”, w którym uczestniczyli studenci oraz zaproszona młodzież szkół średnich z Bielska-Białej i okolic.

Spotkanie poprowadził Profesor Bronisław Młodziejowski, wybitny ekspert z zakresu biologii kryminalistycznej i medycyny sądowej, Generał bryg. WP, szef ekspedycji ds. ekshumacji ofiar zbrodni katyńskiej oraz Prezes Polskiego Towarzystwa Kryminalistycznego. Z kolei część praktyczną poprowadził mgr Dariusz Szydłowski, specjalista technik kryminalistycznych KMP w Bielsku-Białej wraz ze studentami Kierunku Bezpieczeństwa Wewnętrznego WSFiP. Spotkanie, które cieszyło się ogromnym zainteresowaniem uświadomiło i przekonało słuchaczy, że w rzeczywistości nie ma zbrodni doskonałej! Odnalezienie przestępcy jest tylko kwestią czasu a ewentualny przedłużający się termin wykrycia sprawcy wynika z wielu powodów; m.in. zaniedbań osób prowadzących sprawę, braku rzetelności, innych okoliczności lub zbyt jeszcze małej wiedzy z zakresu kryminalistyki czy kryminologii. Szerzej o zbliżonej problematyce ukazał się na naszej stronie internetowej artykuł Profesora Młodziejowskiego pt. „Kryminologia i kryminalistyka bez tajemnic…”.

Sierpień 2018