Nasza uczelnia od wielu lat korzysta z unijnego programu Erasmus, który umożliwia studentom oraz kadrze naukowej wyjazdy zagraniczne, co umożliwia poznawanie kultury, tradycji innych krajów.

Program Erasmus finansowany przez środki unijne skierowany jest również do ośrodków akademickich krajów partnerskich – poza obszar UE.

W dniu 15.05.2018 r. studenci I roku kierunku Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Prawa, członkowie Naukowego Koła Studenckiego oraz grupa wykładowców mieli okazję uczestniczyć w wykładzie Profesora dr Kamala Vaeziego z Uniwersytetu w Teheranie, w ramach programu Erasmus i jest gościem naszej uczelni.

Prof. Kamal Vaezie przedstawił dzieje stosunków polsko-irańskich, od czasów panowania u nas królewskiej dynastii Jagiellonów- pierwszych wówczas kontaktów dyplomatycznych i gospodarczych, do czasów II wojny światowej i przyjęciu w Iranie 116 tys. żołnierzy i ludności polskiej czyli Korpusu gen. Andersa ewakuowanego z Rosji na Bliski Wschód. O tych wojennych losach żołnierzy polskich dziś zaświadcza duży wojenny cmentarz w Teheranie. W stolicy tego państwa po wojnie pozostała spora grupa Polaków, która do dziś jest kojarzona jako wieloletni producenci krzeseł w europejskim stylu. Prezentacja filmowa i slajdów towarzyszyła tematyce wykładu. Profesor z dumą mówił, że tylko dwa państwa Iran i Turcja nigdy nie uznały rozbiorów państwa polskiego i przez ten cały okres /123 lat/ utrzymywały polskie przedstawicielstwo dyplomatyczne i przyjaźnie odnosiły się do środowisk Polaków na ich terytoriach.

Profesor również przybliżył wyzwania cywilizacyjne, społeczne i gospodarcze, z którymi mierzy się obecnie państwo irańskie. Wyjaśniał kwestie pozycji mężczyzny i kobiety w ich tradycji kulturowej i religijnej. Uniwersytet, w którym pracuje nasz gość i specjalizuje się w systemach zarządzaniu w obszarze administracji publicznej. Dla słuchaczy tego wykładu były to bardzo interesujące i edukacyjne informacje.

Czerwiec 2018