Jednym z atutów mniejszych ośrodków naukowych jest szeroka dostępność w kontaktach naukowych studenta do profesora, promotora i wykładowcy. Jest to związane z nieco mniejszą liczbą osób studiujących aniżeli w ośrodkach publicznych, co pozwala na wygospodarowanie więcej czasu dla indywidualnych spotkań.

Wymiernych skutkiem takiego stanu rzeczy – jak pokazały tegoroczne egzaminy na aplikacje prawnicze – jest fakt, że takie ośrodki uzyskują wysoki stopień zdawalności. Profesor może poświęcić studentowi wiele więcej czasu a przez to student jest lepiej przygotowany do egzaminu. Odwołując się do analizy, „Analiza wyników egzaminów wstępnych na aplikacje adwokacką, radcowską, notarialną i komorniczą", sporządzonej przez Departament Zawodów Prawniczych i Dostępu do Pomocy Prawnej z dnia 30 września 2017r., z satysfakcją stwierdzamy, że nasza Uczelnia została sklasyfikowana na drugim miejscu w przedziale ośrodków naukowych mniejszych. Jest to wielkie osiągnięcie i dowód wysokiego poziomu studiów i właściwej ścieżki przygotowań studentów do egzaminów na aplikacje.

Atmosfera mniejszych ośrodków naukowych, wspomniany już częstszy kontakt z profesorem i szczególny nacisk na zdawalność egzaminów aplikanckich, staje się powoli znakiem rozpoznawczym WSFiP w Bielsku-Białej. Ponadto cieszy fakt, że nasi absolwenci nie tylko zdali egzaminy z powodzeniem, ale otrzymali najwyższe punktacje.

Ten oczywisty fakt skłania do refleksji, aby wybierając studia prawnicze nie kierować się stereotypami „wielkości” i skuteczności wielkich Uniwersytetów z tradycjami, ale wymiernymi korzyściami uzyskiwanymi, z często lepszym rezultatem, w mniejszych ośrodkach naukowych.

Wyższa Szkoła Finansów i Prawa w Bielsku-Białej opracowała strategię przygotowań studentów do egzaminów na aplikacje i z roku na rok osiągnięcia mamy większe.

Wrzesień 2018