• Admnistracja

W dniu 18 stycznia br. odbyło się kolejne spotkanie dla młodzieży szkół ponadpodstawowych; tym razem problematyka dotyczyła odpowiedzialności młodego człowieka za swoje czyny.

Młodzież – jak zawsze – licznie zgromadziła się w auli naszej Uczelni i wraz ze swoimi opiekunami wysłuchała dwóch prelekcji. W pierwszej części wykład wygłosił Pan Andrzej Kegel – Dyrektor Zakładu i Schroniska dla Nieletnich w Pszczynie, który przybliżył skutki braku odpowiedzialności młodzieży za czyny. Podzielił się swym doświadczeniem z pracy zawodowej, którą prowadzi od ponad 30 lat jako Dyrektor największego w Polsce Ośrodka dla nieletnich. Uświadomił m.in. młodzieży, że odpowiedzialność prawna nie zaczyna się z chwilą ukończenia 18 roku życia, ale już za niektóre czyny młody człowiek odpowiada od roku 13; za inne od 15 /za niektóre czyny/ a od 17 roku życia za wszystkie zabronione, w prawie karnym, osoba odpowiada jakby była pełnoletnia.

W drugiej części przedstawiciele Straży Granicznej, placówki z siedzibą w Bielsku-Białej, w osobach Pani kpt. Ireny Ruchała oraz Pana chorążego Wiesława Majoch zaprezentowali pracę Straży Granicznej w kontekście niebezpieczeństw grążących młodzieży. Szczególną uwagę zwrócili na wyjazdy młodzieży zagranicę i zadbanie o swoje bezpieczeństwo. Wyjazdy pod pozorem pracy mogą skończyć się tragicznie. Zwrócili uwagę na coraz częstsze zjawisko handlu ludźmi, czy to w celach prostytucji czy handlu narządami. Poruszyli również zjawisko zawierania małżeństw zagranicą np. w krajach Islamskich, gdzie obowiązuje zupełnie inne prawo, kultura i nie mając wystarczającej wiedzy na ten temat można „wpaść” w niemałe kłopoty.

Ogromnie wrażenie na młodzieży zrobił chorąży Wiesław Majoch, który przybył w pełnym umundurowaniu i zaprezentował poszczególne jego elementy.

Dr Mirosław Wróbel, wykładowca prawa WSFiP, w podsumowaniu stwierdził, że problematyka spotkania w pełni wpisuje się w profil kształcenia Uczelni i zaprosił do udziału w dalszych spotkaniach i jak zawsze zachęcał do nauki, studiowania i dobrych wyborów życiowych.

Organizatorzy spotkania dziękują Prelegentom za ciekawe wystąpienia, Dyrekcjom szkół z których uczniowie byli obecni na spotkaniu, Opiekunom i Wychowawcom a zwłaszcza Młodzieży za wzorowe i odpowiedzialne zachowanie.

Link do galerii zdjęciowej