• Admnistracja

Komputery i systemy informatyczne stały się integralnymi elementami naszej codziennej aktywności i przedsiębiorczości. Osiągnięcie wysokiego poziomu rozwoju jest możliwe dzięki opanowaniu technologii masowej produkcji sprzętu komputerowego jak i metod projektowania i tworzenia zaawansowanych systemów informatycznych.

Zaawansowane metody modelowania algorytmów i kodowania programów umożliwiają realizację złożonych projektów systemów informatycznych. Czyni to umiejętności modelowania algorytmów i stosowania narzędzi wspomagających kodowanie programów kluczowymi w kształceniu inżynierów informatyki.

Stawia to przed wykładowcami informatyki cel kształtowania zarówno umiejętności realizacji projektów w zaawansowanej technologii jak i pokazania studentom, że wytrwałość w działaniu studenta jest konieczna aby produkt informatyczny zyskał uznanie. Dlatego tez wykładowcy musza odpowiedzieć sobie na pytanie jak realizować zajęcia z zastosowaniem nowoczesnych technologii aby przekazywać wiedze o programowaniu jak i kształtować umiejętności realizacji zaawansowanych projektów, co wymaga znacznego zaangażowania czasu zajęć.

Dobrym rozwiązaniem, jest zastosowanie metody „małych kroków” prowadzących do rozwiązania zadania informatycznego, które następnie może być samodzielnie realizowane przez studentów. W tym celu, zadanie przygotowane przez wykładowcę, jest rozwiązywane bezpośrednio z wykorzystaniem pakietów technologicznych jak UNITY, Android Studio czy GNS3 – pakiet symulacji sieci komputerowej. Po sformułowaniu zadania, wykonywane są kolejne „małe kroki” prowadzące do rozwiązania, wspierane krótkimi pomówieniami teoretycznymi. Każdy krok jest weryfikowany w procesie kompilacji i symulacji za pomocą pakietu wspierającego. Po osiągnięciu zakładanych rezultatów studenci otrzymują indywidualne zadania.

Realizację zajęć obrazuje przykład z zastosowaniem pakietu UNITY w modelowaniu i symulacji obiektów w przestrzeni 3D. Celem jest tworzenie sceny z obiektami 3D i programowanie ruchu wykorzystując podstawowe prawo fizyki – inercja obiektu posiadającego masę.

W pierwszy kroku tworzymy scenę i wstawiamy obiekty 3D - prostopadłościany.