W dniu 18.12.2017 roku grupa studentów 1 i 3 roku kierunku Bezpieczeństwo Wewnętrzne przebywała na zajęciach wyjazdowych w katowickiej Szkole Policji. Celem wizyty w tamtejszej Szkole było ogólne przybliżenie modelu i zakresu szkolenia funkcjonariuszy Policji w ramach tzw. Kursu Podstawowego przygotowującego bezpośrednio i praktycznie do pracy w tym odpowiedzialnym zawodzie.

Szkoła Policji w Katowicach jest „najmłodszym” ośrodkiem specjalistycznej dydaktyki zawodowej w tym zakresie na terenie kraju. Specjalizuje się przede wszystkim w szkoleniu tzw. pionów prewencji w Policji zajmujących się głównie zapewnieniem obywatelom bezpieczeństwa i porządku publicznego. Niezależnie od tego w katowickiej Szkole prowadzone są także kursy specjalistyczne m.in. w zakresie taktyki i techniki interwencji, stosowania prawa karnego i prawa wykroczeń, kryminalistyki, ruchu drogowego, strzelectwa i wiele innych. Oprócz funkcjonariuszy Policji z obiektów szkoleniowych Szkoły korzystają funkcjonariusze innych służb, w tym specjalnych, szkolący się na bieżąco albo w związku ze szczególnymi wydarzeniami na terenie kraju i poza jego granicami wymagającymi ich doskonałego przygotowania zawodowego. Na terenie Szkoły Policji gościł nas jeden z jej pionów dydaktycznych - Zakład Służby Kryminalnej, a pracujący w nim wykładowca – komisarz Tomasz Czylok, specjalista z zakresu prawa karnego i prawa wykroczeń – był naszym przewodnikiem.

Studenci w trakcie pobytu w Szkole mieli okazję zwiedzić „miasteczko” będące jedynym w Europie, specjalnie przygotowanym zespołem budynków i pomieszczeń imitujących m.in. mieszkania, sklepy i banki, przystanek autobusowy (także autobus) i inne, na terenie którego funkcjonariusze Policji ćwiczą symulowane sytuacje związane z potrzebą podjęcia przez nich odpowiednich interwencji, a znajdujące swe odzwierciedlenie w „realu” (m.in. zabezpieczenie osób i terenu, zatrzymania osób i pojazdów, przeszukanie, legitymowanie, ochrona ludzi i mienia, kierowanie ruchem drogowym itp.). Cały ów teren jest odpowiednio monitorowany przez system kamer, z których obraz jest przekazywany do pomieszczeń dydaktycznych. W jednym z takich pomieszczeń wykładowcy Szkoły zaprezentowali i opisali naszym studentom możliwości dydaktyczne tego obiektu. W dalszej kolejności, w sąsiednim pomieszczeniu mogliśmy zobaczyć w jakich warunkach odbywają się szkolenia policjantów z zakresu udzielania pierwszej pomocy, co m.in. należy do podstawowych ich zawodowych obowiązków oraz usłyszeć od wykładowców wybrane informacje odnośnie zakresu takiego szkolenia, a także – mającego się za chwilę odbyć – egzaminu końcowego z tego przedmiotu dla słuchaczy wspomnianego Kursu Podstawowego.

Stamtąd przemieściliśmy się do budynku strzelnicy. Pracujący tam instruktorzy, to jedni z najlepszych strzelców policyjnych w naszym kraju. Niezależnie od znakomitej wiedzy fachowej dotyczącej broni palnej, jej użycia oraz balistyki, od wielu lat wygrywają oni strzeleckie zawody ogólnopolskie służb policyjnych i innych mundurowych. W jednym z pomieszczeń dydaktycznych (strzelnicy dla broni pneumatycznej) nasi studenci mogli się dowiedzieć o poszczególnych jednostkach broni palnej będącej na wyposażeniu funkcjonariuszy Policji, wybranych problemach prawnych związanych z jej użyciem w praktyce, a także dokładnie obejrzeć i osobiście „zmierzyć się” z prezentowanymi przez instruktora jednostkami (w tym karabinkiem AK – jednym z modeli popularnego „kałasznikowa”, pistoletem maszynowym MP-5, strzelbą gładkolufową Mossberg oraz bronią służbową w postaci pistoletów P – 99 Walther i Glock Gmbh).

Ostatnim zwiedzonym w Szkole Policji w Katowicach miejscem była sala gimnastyczna. Akurat trwały tam ćwiczenia z zakresu użycia siły fizycznej w ramach środków przymusu bezpośredniego. Kilkudziesięciu funkcjonariuszy Policji z Kursu Podstawowego pod okiem instruktorów – wykładowców (specjalistów sztuk walki i walki wręcz) ćwiczyło właśnie z dużym zaangażowaniem różne warianty bezpiecznych upadków w symulowanej walce z przeciwnikiem.

Na zakończenie wizyty studentom zaprezentowano film promujący zwiedzany ośrodek dydaktycznym.

Wizyta mogła uświadomić naszym studentom możliwości w zakresie dydaktyki zawodowej w przypadku rozważania kwestii podjęcia pracy w Policji po zakończeniu studiów. Poza tym można było nabyć tam podstawowe informacje o systemie szkolenia policjantów. Miało to również o tyle znaczenie, iż to właśnie ze Szkoły Policji pochodzi znaczna grupa wykładowców - praktyków niektórych przedmiotów przewidzianych w ramach uruchamianej właśnie w Wyższej Szkole Finansów i Prawa specjalności „Służby Porządku Publicznego”. Program tej specjalności obejmuje część przedmiotów, których uczą się słuchacze Kursu Podstawowego w ramach szkolenia policyjnego. Zapisy na tą specjalność (dla studentów 2 roku kierunku Bezpieczeństwo Wewnętrzne) trwają do 10.01.2017 roku.

Bliższych informacji na ten temat może udzielić wykładowca WSFiP - prokurator PK w st. spocz. dr Przemysław Piątek (japp5555@gmail.com).

Zdjęcia z wizyty do oglądnięcia w galerii WSFiP

Lipiec 2018