Grupa studentów uzupełniających studiów magisterskich kierunku Bezpieczeństwa Wewnętrznego wraz z dr Janem Kubiczkiem wykładowcą Uczelni – lektorem języka czeskiego i słowackiego, w dniu 25 marca realizowała w sposób praktyczny program specjalizacji Bezpieczeństwo i Rozwój Euroregionu.

W ramach zaplanowanych zajęć odbyły się prelekcje na temat fortyfikacji, obronności i bezpieczeństwa w czasach średniowiecznych i nowożytnych Cieszyna połączone ze zwiedzaniem wzgórza zamkowego i rotundy. Wykład na temat powstania dawnego Cieszyna połączony został ze zwiedzaniem Archeoparku Chotěbuz oraz linii lekkich schronów bojowych Řopíky, przygotowanych do działań obronnych w czasie II Wojny Światowej.

W Trzyńcu, podczas zwiedzania Centrum Bezpieczeństwa, studenci mieli okazję zapoznać się z funkcjonowaniem zintegrowanego systemu bezpieczeństwa. Nowoczesny obiekt wybudowany za kwotę blisko 40 mln złotych jest największą tego typu placówką w regionie.

W planie nie mogło zabraknąć zajęć związanych ściśle z obraną specjalizacją dlatego studenci Bezpieczeństwa i Rozwoju Euroregionu udali się w podróż historyczno-geograficzną do Mostów koło Jabłonkowa, gdzie w ostatnich dniach sierpnia 1939 roku rozpoczęła się II Wojna Światowa oraz do Herczawy, gdzie spotyka się granica Polski, Czech i Słowacji.

Te praktyczne i patriotyczne zajęcia studentów Bezpieczeństwa Wewnętrznego WSFiP pokazały ponownie jak wartościowe edukacyjnie są takie wyjazdy. Dowiodły jak istotną kwestią dla kształtowania wartości bezpieczeństwa i rozwoju w euroregionu jest edukacja wsparta na otwartych, wzajemnych relacjach, kontaktach.

Sierpień 2017