W naszej Uczelni od lat istnieją i z powodzeniem realizują założenia programowe różnorodne Koła Naukowe. Z tego powodu Uniwersytet Śląski wystosował do nas zaproszenie do uczestnictwa w otwartym spotkaniu naukowców, w którym udział z pewnością wzbogaci wiedzę z zakresu prawa, psychologii, kryminalistyki i kryminologii. Spośród prelegentów wystąpią wykładowcy naszej Uczelni w osobach Prof. dr hab Leszek Wilk oraz dr Przemysław Piątek. Jest organizowany wyjazd na to spotkanie. Wszystkie osoby zainteresowane są proszone o kontakt z opiekunem Koła Naukowego Studentów Prawa, dr Mirosławem Wróblem / +48 669 696 443/. Szczegóły merytoryczne poniżej.

Szanowni Państwo!

W imieniu studenckich kół naukowych: Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Psychologii w Prawie oraz Prawa Medycznego pragniemy wszystkich zainteresowanych zaprosić do udziału w sympozjum naukowym pt.: Namowa lub pomoc w samobójstwie. Aspekty kryminalistyczne i kryminologiczne, która odbędzie się w dniu 8 maja 2017 roku w auli nr 8 budynku Wydziału Prawa i Administracji przy ulicy Bankowej 11b. Honorowy patronat nad sympozjum objęła Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury, Polskie Towarzystwo Kryminalistyczne oraz Polskie Towarzystwo Suicydologiczne.

Podstawą planowanych rozważań jest zakończenie badań kryminologicznych i kryminalistycznych przedmiotowego zjawiska przez dr Andrzeja Gawlińskiego, który na podstawie kwerendy akt przeprowadzonej na terenie całego kraju opracował monografię doktorską. Dodatkowo w sympozjum wezmą udział Pani dr Joanna Stojer-Polańska z Uniwersytetu Jagiellońskiego, która jest współautorką monografii pt.: Samobójstwo. Stare problemy - nowe rozwiązania (Kraków 2013) oraz opracowania poświęconego kryminalistycznym i psychologicznym aspektom śmierci zadanej w wyniku działań autoerotycznych. W konferencji w roli prelegenta weźmie także udział Pan Dariusz Pietrek z Śląskiego Centrum Informacji o Sektach i Grupach Psychomanipulacyjnych, przedstawiciel podmiotów prowadzących czynności ratownicze wobec osób podejmujących próby samobójcze Pan kpt. Artur Luzar oraz biegły sądowy z zakresu poszukiwań osób na akwenach wodnych i w miejscach trudno dostępnych - Pan Maciej Rokus.

Do udziału w sympozjum zaproszono także przedstawicieli nauki, udanie łączących karierę naukową z wykonywaniem zawodów prawniczych związanych z udziałem w procesie stosowania prawa. Do udziału w sympozjum zaprosiliśmy bowiem reprezentującego Katedrę Prawa Cywilnego i Prawa Prywatnego Międzynarodowego Pana dr hab. Mariusza Frasa, specjalistę z zakresu prawa karnego materialnego Pana prof. dr hab. Leszka Wilka oraz przedstawiciela Katedry Kryminalistyki - Pana dr hab. Marka Leśniaka. Nad przebiegiem sympozjum w roli przedstawicieli Dyrektora Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury czuwać będą PPO Piotr Kosmaty oraz PPK w st. spocz. dr Przemysław Piątek.

Do udziały w konferencji zaprosiliśmy także sędziów, prokuratorów i policjantów pełniących służbę na terenie Województwa Śląskiego. Konferencja będzie zatem miała charakter sympozjum naukowego, które jednocześnie wypełni znamiona szkolenia ustawicznego sędziów, prokuratorów i policjantów, prowadzonego z udziałem przedstawicieli środowiska naukowego. Wspólny udział w planowanym przedsięwzięciu wszystkich przedstawicieli organów ochrony prawnej oraz środowiska naukowego daje możliwość wzajemnej wymiany poglądów i doświadczeń skutkujących podniesieniem standardów prowadzonych postępowań karnych oraz popularyzacją wyników badań naukowych i poszukiwaniem nowych obszarów badań.

Mając na uwadze, wartość poznawczą naszego przedsięwzięcia do udziału w sympozjum pragniemy także serdecznie zaprosić zainteresowanych powyższą problematyką przedstawicieli młodzieży akademickiej Uniwersytetu Śląskiego i uczniów liceów z klasami o profilu prawniczym i policyjnym.

Serdecznie zapraszamy Organizatorzy.

Zdjęcie okładki - link

maj 2017

Partnerzy i instytucje wspierające ...