bw

Projekt LEX „Zwolnieni z Teorii” jest już na półmetku. W dniu 10 stycznia 2017 r. odbył się kolejny wykład dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych na temat Prawa karnego. Tym razem prowadzącym spotkanie i zarazem wykładowcą był Prof. dr hab. Leszek Wilk.

Wykład Pana Profesora dostosowany był do poziomu uczniów szkół ponadgimnazjalnych i miał na celu przybliżenie specyfiki prawa karnego, wskazanie na jego funkcje i rolę w systemie prawa, a także przełamanie pewnych stereotypów i mitów, jakie w świadomości społecznej funkcjonują w odniesieniu do tej gałęzi prawa. Takim mitem jest np. przekonanie o pierwszorzędnej roli prawa karnego w zwalczaniu przestępczości oraz o skuteczności zaostrzania surowości represji karnej. Słuchaczom uświadomiono, że istnieje rozdźwięk pomiędzy tym, co o roli prawa karnego mówi nauka, a tym, co czyni ustawodawca wierzący w skuteczność regulowania stosunków społecznych za pomocą kar.

Wskazano, czym należy się kierować, decydując za co karać, a czym - decydując jak karać. Omówiono podstawowe zasady obowiązujące w tej dziedzinie prawa, takie jak zasada winy, czy gwarantowanie praw oskarżonego o przestępstwo. Wskazano na rolę pojęcia "społecznej szkodliwości czynu" w stosowaniu prawa karnego. Pytania słuchaczy m. in. dotyczące znaczenia dowodów oraz wymierzania kar świadczyły, że słuchacze uświadamiają sobie znaczenie gwarancji praw jednostki w systemie wymiaru sprawiedliwości karnej.

Wykład wprowadził uczniów szkół ponadgimnazjalnych w specyficzny klimat prawa karnego i pozwolił na wyrobienie ogólnej orientacji o zasadach rządzących tą dziedziną prawa, której stosowanie często rodzi społeczne emocje.

Więcej zdjęć dostępnych jest w galerii <Kliknij>

Czerwiec 2017