bw

W dniu 18.12.2016 r. studenci Wyższej Szkoły Finansów i Prawa w Bielsku-Białej uczestniczyli w praktycznych zajęciach dot. funkcjonowania systemu bezpieczeństwa publicznego na Zaolziu.

Grupa studentów kierunku Bezpieczeństwa Wewnętrznego z Wyższej Szkoły Finansów i Prawa w Bielsku-Białej w dniu 18 grudnia 2016 r. realizowała część praktyczną programu studiów na Zaolziu - praktyczne zajęcia w połączeniu z edukacją patriotyczną. Kierunek Bezpieczeństwa Wewnętrznego w WSFiP w Bielsku-Białej jest jedyną na obszarze Podbeskidzia tak specjalistyczną i zawodowo pragmatyczną propozycją studiów. Program studiów licencjackich (3 letnich) i uzupełniających magisterskich (2 letnich) na kierunku BW prowadzą profesorowie z wiodących w tej dziedzinie ośrodków naukowych (Warszawa, Kraków, Katowice) i doświadczeni praktycy z np.: Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Celnej. W gronie kadry naukowej i dydaktycznej są także fachowcy z Republiki Czeskiej i Republiki Słowackiej. WSFiP jako jedna z nielicznych w Polsce na kierunku Bezpieczeństwa Wewnętrznego uczy języka czeskiego i słowackiego, również zapoznaje z kulturą narodową ,funkcjonowaniem systemu biznesu i prawa oraz organów ochrony prawa w obu tych sąsiedzkich państwach.

WSFiP od kilku lat realizuje się zajęcia oraz badania naukowe z zakresu prawa, finansów, informatyki oraz coraz bardziej aktualnego i cieszącego się zainteresowaniem - kierunku bezpieczeństwa wewnętrznego. Zajęcia w formie warsztatów języka czeskiego i edukacji z zakresu czeskich wartości i zwyczajów kulturowych przeprowadzili w Centrum Pedagogicznym dla Polskiego Szkolnictwa Narodowościowego w Czeskim Cieszynie - dr. Jan Kubiczek i dr. Janusz Mika. Natomiast w Komendzie Miejskiej Policji Republiki Czeskiej w Czeskim Cieszynie, studenci z Polski wysłuchali wykładu komisarza porucznika Jaroslava Byrtusa na temat bezpieczeństwa mieszkańców regionu przygranicznego.

Liczne pytania studentów i dociekliwość studentów świadczyły o tym, że taka formuła edukacji jest potrzebna i interesująca. Studenci wraz z wykładowcami zwiedzili również historyczne miejsca regionu, cieszyńską Wałkę i Konteszyniec. Oddali hołd ofiarom II wojny światowej oraz polskim lotnikom: porucznikowi Franciszkowi Żwirce i inżynierowi mechaniki Stanisławowi Wigurze. Sławę w Polsce i Europie zdobyli po zwycięstwie 28 sierpnia 1932 r. w największej imprezie lotnictwa sportowego - Challenge w Berlinie. Pomnik Żwirki i Wigury upamiętniający ich tragiczną śmierć pod czeskim Cieszynem (11 września 1932 r.) znajduje się w Cieszynie.

Te praktyczne i patriotyczne zajęcia studentów Bezpieczeństwa Wewnętrznego WSFiP okazały się edukacyjnie bardzo wartościowe. Dowiodły jak istotną kwestią dla kształtowania wartości bezpieczeństwa i rozwoju w euroregionu  jest edukacja wsparta na otwartych, wzajemnych relacjach, kontaktach.

12 Maj 2017
10:00AM - 05:00PM
Międzynarodowa konferencja naukowa z prawa
18 Maj 2017